Лятото на 2023-та счупи рекорд на 2000 години
Периодът от юни до края на август е бил най-горещият от началото на измерванията
Обратно в новинатаКоментари - Лятото на 2023-та счупи рекорд на 2000 години | Времето.dir.bg
17-11-2017
20-11-2018
Коментари
Улеснения и привилегии за регистрирани потребители:
Глупости на търкалета (нерегистриран)
Явно заради тази жега тревата в двора ни през последните няколко години не изгаря и е зелена до края на август.
Он (нерегистриран)
Глупост след глупост. Само набиват пропаганда в крехките мозъци на дебилите, които утре ще бият чела в земята пред “великите” господари ;-). По-малко от 2 градуса след 150 години индустрия спрямо ранното средновековие, т.е. незначителна разлика. Но не, как тоооочно са измерили градусите по пръстените на дърветата, смешка. Винаги има толеранс за грешка, но клоунът швабп и котило са казали, че трябва да се придържат към плана! Аз смятам, че нищо не се е променило досега!!!
3456 (нерегистриран)
"ясен знак, че климатичните промени водят до нови екстремни явления, добавя БТА." И какви точно са тези екстремни явления?!? А глупотевиците по кръговете на дърветата са такава измислица, че няма накъде повече. Тези кръгове се влияят от много фактори различни от температурата на околната среда!
180 (нерегистриран)
Когато навън е студено и гадно, но трябва да се напише нещо за глобалното затопляне...
весел (нерегистриран)
Дебелината на годишните кръгове на дърветата показва степента на растеж. Т.е. благоприятна и неблагоприятна година. А благоприятността се определя от: 1. Влажност (валежи, подпочвени води 2. Почва - колкото и да ви е странно, качеството на почвата варира. Може да е отнесена от наводнения или довлечена плодородна, пак от наводнения. Микроорганизми, симбиотични растения, животни, птици и още и още. 3. Ниво на въглероден двуокис във въздуха. Как работи фотосинтезата, няма нужда да си обясняваме. Повече въглероден двуокис - повече растеж. 4. Ветрове (суховеите са силно неблагоприятни, влажни ветрове - благоприятни). Силни бури могат да разчистят конкуренти, но могат и да увредят дървото. 5. Пожари - благоприятни и неблагоприятни, пожарите могат да разчистят конкурентните растения, но могат и да обгорят самото дърво. Върхов, низов пожар. След пожар почвата става по-плодородна. 6. Естествено и температурата. Много ниска - неблагоприятно. Много висока - пак неблагоприятно. Т.е. температурата е само един от многото формиращи фактори, не е единствен и не е основен. Няма как от годишните кръгове да се правят изводи за температурата. Поръчково изследване, неотчитащо другите фактори и без да спази елементарни статистически правила. 7. Сега се сетих и за насекоми - при всички други благоприятни фактори, може гъсениците да му опапкат листата - и оп, на ръба на загиването. Та тези учени да се покаят и да си изгорят дипломите, с пепелта да наторят дърветата в парка. И да ходят да метат опадали листа. За друго не стават.
весел (нерегистриран)
8. Също основен фактор - слънчевото греене. Повече светлина, повече фотосинтеза.
Gastarbeiter (нерегистриран)
В целия свят я има я няма 20-30 дървета на повече от 1000 години, а те хората изследвали цели десет хиляди
споко (нерегистриран)
Споко бе, изследват се и мъртви дървета, сиреч дъски и греди, включително овъглени.
хаха (нерегистриран)
ебаси простите люлинчани и руски тролчета педерастчета са се изходили под статията
Мама ви продажна (нерегистриран)
Аре стига глупости, мама ви малоумна, продажна!! Преди 2000г. кой е мерил температурата и от де я намерихте тая база данни за 2к години назад, че да пишете такива статии??!! Помияри сте а не журналисти!!!
Дивеча (нерегистриран)
От 16 до 19 век в Северното полукълбо се отчита така наречен Малък ледников период. Това влиза в конфликт с информацията от статията. Глобалните затопляния и охлаждания са циклични, зависят от фактори като слънчева активност, течения в океаните, промени в ъгъла на земната ос и др периодично променящи се явления. Ама за тях не може да се обвини човешката популация и да се усвоява капитал.
Yann
Само да питам кой е правил измерванията преди 2000 години и по коя система, че до колкото зная системите Фаренхайт и Целзий са измислени доста по-късно… Хайде стига с тези измишльотини!
hehe (нерегистриран)
А през 2009 Ал Гор беше "предсказал" с компютърни модели, че нямало да има арктически лед през лятото на 2014. 10 години по късно ледът е малко под средното от 1979 г. Та малко странно е това затопляне, при което ледът не се топи...
Бъъъъъ (нерегистриран)
Счупило, главите ви. Все по-малко хора ви вярват. Според вас всяко следващо лято е по-горещо от всички предишни. Ако това беше така, водата в океаните в момента трябваше да кипи и всичко да стане на рибена чорба.
хехе (нерегистриран)
"най-горещият от началото на измерванията" Пръстените на дърветата не са измервания и са доста капризен и неточен метод за измерване, особено податлив на т.нар. "кофърмейшън байъс" (екскюз май френч, ама няма толкова тъпо ограничение като "пишете само на български"). Набеждаването на СО2 за вредни емисии ще остане в историята като най-голямата измама на 21-и век.
аре (нерегистриран)
ебети си майката у сичката ниша ичка с тия изследвания бе
Климатилог (нерегистриран)
И кво работиш баби? Гледам на пръстените на дърветата бабо. Аааа, тя и мама фърляше боб едно време
Ivi4 (нерегистриран)
Псевдонаука! Проследете парите и ще разберете кои дърпат конците!
Философ (нерегистриран)
По-добре така (АКО е вярно това) от колкото ледников период.
НАЙ
Слънчево и спокойно време от днес до петък, промяна в края на седмицата
Пътна обстановка