Германия: Корекцията на курса в енергийния преход може да спести милиарди
Преходът можело да бъде с повече от 20 % по-евтин през този период, докато емисиите продължават да намаляват
Проучване, поръчано от Федерацията на германската индустрия (BDI), твърди, че енергийният преход в Германия може да бъде "по-ефективен", ако се приложат конкретни мерки, които да намалят инвестиционните нужди с 370 млрд. евро до 2035 г., без да застрашават целите в областта на климата, съобщава Handelsblatt.
Още по темата
В проучването се твърди, че понастоящем планираните инвестиции във възобновяема енергия, електропреносни мрежи и водород далеч надхвърлят предвидимото търсене на електроенергия, което води до "допълнителни разходи, които могат да бъдат избегнати", обяснява Süddeutsche Zeitung.
Tagesspiegel изтъква основните препоръки от проучването, сред които преминаване от скъпи подземни електропроводи към по-рентабилни въздушни електропроводи, увеличаване на дела на наземните вятърни и слънчеви инсталации на открито пред скъпите офшорни вятърни паркове и слънчеви панели на покривите, разширяване на батериите и други решения за съхранение и разширяване на ролята на газовите електроцентрали.
Der Spiegel цитира един от авторите на проучването, Йенс Бурчардт, който коментира, че енергийният преход може да стане "с повече от 20 % по-евтин през този период, докато емисиите продължават да намаляват".
Ройтерс отбелязва, че настоящите инвестиционни планове на Германия за разширяване и поддръжка на енергийната система се очаква да достигнат 1,5 млрд. евро през следващите 10 години.
Междувременно Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) съобщава, че пилотният проект Carbon2Chem, разположен в Дуисбург, Германия, който преобразува промишлените емисии на CO2 от Thyssenkrupp Steel в "ценен" метанол, вече е навлязъл в заключителната си фаза с допълнително финансиране от 50 млн. евро от германското правителство.
Използвайки технологията за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид (CCU), съоръжението преработва малка част от 55 000 тона CO2, отделян ежедневно, като го превръща в метанол за потенциална употреба като алтернативно гориво, обяснява FAZ.
В статията обаче се добавя, че производството на "зелен" метанол остава "значително по-скъпо" от конвенционалния метанол, произведен от изкопаеми горива.