Хасково счупи температурен рекорд, очаква ни още по-голяма жега в първия ден на есента
В 9:50 часа тази година на 23 септември стартира есенното равноденствие
Абсолютен температурен рекорд за днешния ден - 22 септември, бе отчетен в Хасково, съобщиха дежурните от местната хидрометереологична обсерватория. Следобед показанията на термометъра стигнаха 33,9 градуса по Целзий, предаде БТА.
Това е, макар и само с една десета повече, най-високата регистрирана през цялата над 100-годишна история на мониторинга на времето в южния областен център стойност. През 1954 година живакът е стигнал 33,8 градуса.
Прогнозите са, че утре може да има нов рекорд, тъй като според прогнозата ни очаква още по-горещо време, казаха още дежурните.
Очакват се максимални температури около 35 градуса. Прогнозата е за леко захлаждане в понеделник, когато се очакват и превалявания.
А утре сутринта в 9:50 часа стартира и есенното равноденствие. Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и в катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски", обясни, че прави впечатление късната начална дата на есента, не на 22 септември, както е обичайно. Причината за това е, че сме в предходна година на високосната 2024 г. поясни той.
"Средната продължителност на тропичната (слънчевата) година е 365 дни, 5 часа, 48 минути и 45 секунди, но за удобство календарната система трябва да работи с цяло число дни в годината - 365. Поради това от тази и от предните три години са се натрупали остатъци от близо 6 часа, поради които логично началото на годишните сезони закъснява с около 18 часа. Отчитането на високосната дата 29 февруари догодина ще компенсира натрупаните остатъци и през 2024 г. астрономическата есен ще настъпи на 22 септември в 15:43 ч. - близо 18 часа по-рано", каза той.
Равноденствията настъпват, когато Слънцето прекосява небесния екватор, преминавайки например от южната в северната небесна полусфера на датата на пролетното равноденствие - около 20 март, което е начало на астрономическата пролет за Северното полукълбо на Земята. През септември се случва обратното - Слънцето се връща от северното в южното звездно небе на датата на есенното равноденствие, което бележи началото на есента за нашето полукълбо.