В анализ на Guardian за резултатите от федералните избори в Германия се казва, че те са "още едно доказателство, че политическият разговор за климатичната криза се е променил".

В материала се отбелязва, че дясноцентристки и крайнодесни политици "обвиниха Зелените, че превръщат Германия в "екодиктатура" заради политики, които ограничават изгарянето на изкопаеми горива или изискват от обществото да промени поведението си".

Der Spiegel обяснява, че Германската зелена партия щеше да има шанс да се присъедини към новото правителство само ако друга партия - BSW - беше преодоляла прага от 5 %, за да си осигури места в Бундестага, вместо да не успее с 4,97 %.

Този резултат "изглеждаше почти умишлено жесток", се казва в статията. ZDF съобщава, че Роберт Хабек, кандидатът на Зелените за канцлер, е заявил, че резултатът от изборите "не е добър", тъй като партията му е спаднала до 11,6%, в сравнение с 14,7% на предишните избори. Хабек също така обяви, че "повече няма да претендира или да търси водеща роля в кадровите състави на Зелената партия", допълва изданието. Въпреки това той беше преизбран за депутат във федералния парламент на Германия и остави отворен въпроса дали ще се възползва от мандата си. Партията планира да преструктурира комисиите си през следващите дни, включително да избере изпълнителния съвет на парламентарната група в сряда, обяснява изданието. Политико също отразява историята.

Междувременно Washington Post отразява резултатите под заглавие: "Германия вероятно ще продължи да има водеща роля в действията в областта на климата. Но очаквайте промяна в тона."

В публикацията се казва, че както консервативният блок на победителя в изборите Фридрих Мерц, така и лявоцентристките социалдемократи - "единствената реалистична двойка за формиране на новата правителствена коалиция" - преди това са се ангажирали с климатични цели като намаляване на емисиите до 65% под нивата от 1990 г. до 2030 г. и постигане на климатична неутралност до 2045 г.

Според вестника експертите твърдят, че новото ръководство "ще запази курса", но не "в името на климата", а "в името на просперитета, иновациите и конкурентоспособността".

В Politico Мерц "обеща да облекчи табуто върху атомната енергия", добавяйки, че тази промяна "може да помогне за облекчаване на безкрайната ядрена разправия в ЕС" между про-ядрената Франция и преди това анти-ядрената Германия.

 

ИЗБРАНО