Мексико обещава нулеви нетни емисии, за да стимулира и други да сторят същото
САЩ и Индия са постигнали най-голям напредък сред 20-те най-големи икономики в света
Мексико се стреми към нулеви нетни емисии до 2050 г. в "нов опит на страната да се изправи по-агресивно срещу изменението на климата" при новия президент Клаудия Шейнбаум, съобщава Bloomberg.
В статията се казва, че този ход е "приветстван като решаваща стъпка напред от 13-ия по големина източник на емисии в света", добавяйки, че само един от 15-те най-големи емитенти в света - Иран - все още не е поставил цел за нулева нетна стойност. Съобщението дойде успоредно с обещанията на ЕС, Канада и други страни на събитие на COP29 да определят климатични цели за 2035 г., които изискват рязко намаляване на емисиите, за да се достигнат целите за нетна нула до средата на века. Politico съобщава за същото събитие, което включва 11 държави, но не и САЩ, които описва като "архитект на инициативата".
India Today също има статия за това, което нарича "забележително съобщение", отбелязвайки, че участващите страни представляват 30% от световния БВП и 15% от емисиите на парникови газове".
Министърът на околната среда на Мексико, Алисия Барсена, пише в мексиканския вестник El Universal, че те следват политики за "напредване към декарбонизация на нашата икономика и постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. Постигане на целта за защита на 30% от националната територия - морска и сухоземна - до 2030 г. е друг от нашите приоритети". Bárcena пише, че Мексико ще призове за драматично увеличаване на амбицията за плановете на страната за климата съгласно Парижкото споразумение, които трябва да бъдат изготвени следващия февруари.
Проучване, поръчано от Guardian от Climate Action Tracker, установява, че САЩ и Индия са постигнали най-голям напредък сред 20-те най-големи икономики в света в прилагането на политиките за климата, откакто Парижкото споразумение влезе в сила през 2016 г. Проучването заключава, че групата на Г-20 заедно въведоха политики, които "вероятно ще намалят изхвърлянето на CO2 с 6,9 гигатона до 2030 г." през последните девет години.