ООН: Три четвърти от плодородната земя по света е засегната от суши през последните десетилетия
По-сухият климат сега засяга огромни територии по света, които няма да се възстановят до предишното си състояние
Суша унищожава голяма част от обработваемите земи по света, което намалява способността на растителния и животинския свят да оцелява, предаде Асошиейтед прес, като се позова на доклад на ООН.
Документът беше публикуван днес по време на среща в саудитската столица Рияд, на която се обсъждат начини за справяне с превръщането на все повече плодородни земи в пустиня заради по-високите температури, причинени от предизвикани от човека климатични промени, липса на вода и обезлесяване.
В доклада на ООН се установява, че над три четвърти от земята по света е била засегната от повече суши в периода от 1970 г до 2020 г., в сравнение с предходните 30 години.
"По-сухият климат сега засяга огромни територии по света, които няма да се възстановят до предишното си състояние", каза Ибрахим Тиау - изпълнителен секретар на Конвенцията на ООН за борба със сушата. "Тази промяна променя живота на Земята", допълни той.
Ако тенденцията на глобално затопляне продължи, близо пет милиарда души, сред които по-голямата част на Европа, части от западните райони на САЩ, Бразилия, Източна Азия и Централна Африка, ще бъдат засегнати от засушаването до края на века, се предупреждава в доклада.
Животновъдството е в особен риск, тъй като заради сушата намалява производството на храна за животните, а това може да доведе до продоволствена несигурност по целия свят, се отбелязва в доклада.
Сушата води и до повече миграция, тъй като неравномерните валежи, засушаването на плодородна земя и честият недостиг на вода затрудняват икономическото развитие на регионите или държавите. В доклада се отбелязва още, че тенденцията е особено забележима в някои от най-сухите райони в света, като Южна Европа, Близкия изток и Северна Африка и Южна Азия.