Светът трябва да предприеме спешни мерки за опазване на околната среда, в противен случай милиони души са заплашени от преждевременна смърт в Азия, Близкия Изток и Африка, сочи доклад на ООН, съобщиха световните информационни агенции.

Съвместният доклад е изготвен от 250 учени от над 70 страни. Той бе представен на четвъртата асамблея на ООН за околната среда, която се провежда тази седмица в столицата на Кения - Найроби. Думата "риск" се споменава 561пъти на 740-те страници.

"Неустойчивата човешка дейност уврежда екосистемите по Земята и застрашава екологичните основи на обществото", се казва в заключението. Глобалното затопляне води до намаление на биоразнообразието. Замърсяването на въздуха води до преждевременна смърт на 7 милиона души годишно, а замърсяването на водата - на 1,4 милиона души годишно. Замърсяването на източниците с прясна вода с резистентни микроби ще се превърне в основна причина за преждевременна смърт до 2050 година. Замърсяването на въздуха засяга най-вече "младите, болните и възрастни хора, както и най-бедното население". В момента 29% от земната почва е неплодородна. Увреждането на ендокринната система намалява размножителната способност на човека и забавя умственото развитие на децата, се казва още в доклада.

"Науката говори ясно. Здравето и просперитетът на човечеството са директно свързани със състоянието на околната среда. Намираме се на кръстопът," каза Джойс Мсуя - изпълняваща длъжността директор на програмата на ООН за околна среда.

На конференцията присъстват френският президент Еманюел Макрон, германският държавен секретар по околната среда Йохен Фласбарт, както и десетки други държавни глави и активисти-еколози.

>>>Виж галерията>>>

ООН призова за световно споразумение за намаляване на пластмасовите отпадъци в океана, които са най-малко 8 милиона тона на година. ООН предвижда, че през 2050 година в морето ще плуват повече пластмасови предмети, отколкото риби. По прогнозни данни населението на света през 2050 година ще бъде почти 10 милиарда души, поради което трябва да се вземат мерки и за намаляване на хранителните отпадъци. Понастоящем една трета от храната се изхвърля, а в индустриално развитите страни половината от храната не се консумира. На конференцията ще се разисква и въпросът за електрическите превозни средства.