Необичайно топлото време днес донесе температурен рекорд в Хасково, но от утре започва застудяване. Националният институт по хидрология и метеорология обяви за събота оранжев код за силен снеговалеж за 14 области, а жълт код - за останалата част от страната, за усложнена зимна обстановка.

Силен вятър ще духа на морето. В Централна Северна и Североизточна България, както и по планинските проходи ще има условия за виелици и навявания, така че шофьорите да тръгват на път подготвени, предупредиха от АПИ.

Живакът в Хасково скочи до 18,8 градуса

Температурен рекорд за днешната дата бе отчетен в Хасково следобед, съобщиха дежурните от местната хидрометереологична обсерватория, цитирани от БТА.

Живакът скочи до 18,8 градуса, което е най-високата стойност за над 90-годишните професионални наблюдения на времето в южния областен център. Досега най-топло на този ден е било миналата година, когато уредите са показали 17,8 градуса.

Последният регистриран температурен рекорд в Хасково бе за втория ден на Коледа 26 декември миналата година, когато бе измерена температура от 19,4 градуса.

Топлото време обаче свършва.

До 39 сантиметра сняг в събота

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде за събота, 20 януари, предупреждение от втора степен - оранжев код, за 14 области от Западна и Централна България, и от първа степен - жълт код, за останалата част от страната, за усложнена зимна обстановка.

Ще има обилни снеговалежи с образуване на снежна покривка между 5 и 15 сантиметра, в планинските райони - до 25-30 сантиметра. Ще има и рязко понижение на температурите, придружено с умерен вятър, с условия за виелици и навявания. Това се съобщава в картата с предупредителните кодове за опасните метеорологични явления, публикувана в сайта на НИМХ.

За събота от НИМХ издават и предупреждение за силен вятър по брега на морето. С преминаване на студен фронт вятърът от север ще се усили с пориви до15-20 метра в секунда (7-8 бала по Бофорт).

През нощта с умерен и временно силен северозападен, в Източна България, североизточен вятър ще нахлува студен въздух. Валежите от дъжд ще обхванат страната, като в Северна и Западна България бързо ще преминат в сняг и ще започне да се образува снежна покривка. Утре в цялата страна вятърът ще се ориентира от североизток, ще е умерен, временно силен и с него ще продължи да нахлува студен въздух. Ще бъде облачно, с повсеместни валежи, предимно от сняг, преди обяд в Югоизточна България и крайните югозападни райони от дъжд, но със застудяването и там бързо ще преминават в сняг. Ще се образува снежна покривка, в повечето райони между 5 и 10 сантиметра; в Предбалкана и Рило-Родопската област, където ще има условия валежите да са значителни, дебелината на снежната покривка ще достигне до 25-30 сантиметра.

В Дунавската равнина, Добруджа и Лудогорието, както и по планинските проходи, ще има снежни виелици и ще се образуват навявания. Сутринта температурите ще бъдат между 0 и 5 градуса, през деня ще се понижават и към 14:00 ч. ще бъдат между минус 3 и 2 градуса. През нощта срещу неделя от север валежите ще започнат да отслабват и да спират.

Над планините ще е облачно с валежи от сняг. Ще се образува снежна покривка. По проходите ще има виелици и ще се образуват навявания. Ще духа силен североизточен, а по билата - югозападен вятър. Температурите ще се понижават и максималната - на височина 1200 метра, ще е около минус 2 градуса, на 2000 метра - около минус 7 градуса.

Над Черноморието ще бъде облачно с валежи, като до обяд и по южното крайбрежие, дъждът ще премине в сняг. Ще духа силен североизточен вятър. Максималните температури ще са между 0 и 5 градуса. Температурата на морската вода ще е от до 7 до 9 градуса. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала, информират от НИМХ.

От Агенция "Пътна инфраструктура" напомнят на шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия заради очакваното утре застудяване, както и валежи от сняг.

АПИ ще затваря пътища за почистване на снега

В събота в Централна Северна и Североизточна България, както и по планинските проходи ще има условия за виелици и навявания, предупредиха от АПИ. За повишаване безопасността на движение е възможно да се затварят отделни участъци за почистване. Там, където се налага заради силен вятър, снегонавявания или слаба видимост, трафикът може да се ограничи временно до подобряване на метеорологичните условия. Ако е необходимо временно е възможно да се спре движението на тежкотоварните камиони в определени участъци, за да може снегорините да почистят трасето, да не се образуват задръствания и да се блокира движението.

От 5 ч. на 20 януари /събота/ до 17 ч. на 21 януари /неделя/ се ограничава движението на тежкотоварни камиони над 12 т по републиканската пътна мрежа на територията на област Враца. Времената забрана за преминаване се въвежда заради очакваните интензивни валежи от сняг, снегонавявания и поледици. По този начин ще се осигурят условия за по-ефективна работа на снегопочистващата техника и по-безопасно пътуване за останалите участници в движението.

Тежкотоварните автомобили ще могат да преминават по път II-15 Враца - Ферибот Оряхово и път II-13 Плевен - Бяла Слатина - Борован, за които временното ограничение не важи. Движението по двете пътни артерии трябва да се осъществява задължително с вериги.

Ограничението за движение по републиканските пътища на територията на област Враца се отнася и за състави с ремаркета и полуремаркета, селскостопанска и земеделска техника, трактори и специализирана строителна техника. Забраната не важи за автобуси.

При необходимост, в усложнена метеорологична и пътна обстановка, е възможно да бъдат въвеждани ограничения за движение и на територията на съседните области.

Областните пътни управления следят прогнозите на синоптиците по райони и заедно с пътноподдържащите фирми предприемат необходимите действия. Превантивно настилките се обработват с химически вещества, сол и пясък, за да се намалят предпоставките за заледявания и хлъзгавост при падане на температурите. Приоритет са автомагистралите, най-натоварените направления по първокласната и второкласната пътна мрежа и проходите, осигуряващи връзките между Северна и Южна България.

Шофьорите трябва да карат с повишено внимание и съобразена скорост, да не предприемат резки маневри, да спазват необходимата дистанция, както и да не изпреварват снегопочистващите машини. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на специализираната техника.