Учените от NOAA потвърдиха, че този юли е най-горещият, откакто се води статистика
Тазгодишният юли подобри с 0,03 градуса Целзий поставения през 2016 г. предишен рекорд за месеца.
Метеоролози потвърдиха, че тазгодишният юли е най-горещият, откакто се води статистика от 1880 г., предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (НОАА) оповести, че тазгодишният юли е с 0,95 градуса Целзий по-горещ от средните температурни стойности за месеца през 20-и век.
Това бе очаквано, след като редица европейски страни, включително Франция, Белгия и Германия, съобщиха за рекордни горещини през юли. Учени са мнение, че тази тенденция ще продължи поради предизвиканите от човешката дейност климатични промени.
Тазгодишният юли подобри с 0,03 градуса Целзий поставения през 2016 г. предишен рекорд за месеца.
Данни на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ показват, че 9 от 10-те най-горещи месеца юли са регистрирани след 2005 г.
Тазгодишният месец юни е най-горещият през последните повече от 140 години.
Междувременно, на база на средната аномалия за изминалите първи 6 месеца на годината (статистика, която все още не включва и юли!), няколко световни климатични агенции и метеоцентрали считат, че 2019 ще бъде втора или трета в реда най-горещи години в историята на наблюденията в световен мащаб.
Въпросът е само дали тя ще успее да надскочи 2017, която засега е втора по "жега" след 2016 година. Засега лидерството на 2016 не изглежда застрашено. То е резултат на рекордно силен Ел Ниньо в този период.
Berkeley Earth Update for July 2019
— Robert Rohde (@RARohde) August 15, 2019
Warmest July since global instrumental records began.
Including the seasonal cycle, which peaks in Northern hemisphere summer, this makes July 2019 the warmest month ever observed.
Animated history of monthly global mean temperature. pic.twitter.com/3M6Qt7kbvy
В замяна на това, в момента Ниньо е съвсем слаб или е в неутрална фаза, което би направило едно подобно постижение на настоящата 2019 много тревожен сигнал за скоростта на климатичната промяна.