Арктика приключва зимния сезон с рекордно малко лед
Тази част от планетата се затопля четири пъти по-бързо от останалата част на света
Американски учени твърдят, че Арктика е завършила зимата с най-ниската ледена покривка в историята, съобщава Press Association.
Арктика обикновено достига максималното ниво на морския лед през февруари или март всяка година и след това започва сезон на топене до септември, се обяснява в статията.
Националният център за данни за снега и леда съобщи, че максималното измерване, направено в събота, е било с около 30 000 квадратни мили по-малко от най-ниския предишен пик през 2017 г., което Асошиейтед прес описва като "разлика с размерите на Калифорния".
Тъй като Арктика се затопля четири пъти по-бързо от останалата част на света, това последно развитие е "симптом на изменението на климата, което ще има последици в световен мащаб", се обяснява в статията.
В статията се цитира Дженифър Франсис, която предупреждава, че "изчезването на морския лед е особено тревожна история, защото той наистина е система за ранно предупреждение, която ни предупреждава за различни трудно забележими промени".
В репортажа си "Ню Йорк Таймс" отбелязва, че при управлението на Тръмп американските научни агенции, които следят данните за времето и климата - подобни на Националния център за данни за снега и леда - са застрашени.
Междувременно в рубриката "Weatherwatch" на Guardian се съобщава, че по-топлите води през миналата година са довели до "по-високо от очакваното покачване на [глобалното] морско равнище", като топлинното разширяване на океаните е съставлявало по-голям дял от покачването на морското равнище, отколкото топенето на полярните ледове.