Слънчева енергия от Египет ще топли България и Европа през огромен подводен кабел
Кабелът с дължина 1 373 км ще доставя 3 000 MW електроенергия на европейската мрежа през Гърция и България
Обратно в новинатаКоментари - Слънчева енергия от Египет ще топли България и Европа през огромен подводен кабел | Времето.dir.bg
17-11-2017
20-11-2018
Коментари
Улеснения и привилегии за регистрирани потребители:
Таня (нерегистриран)
Що за простотия, ние имаме централа, или имаме?
Хасан ал Бахур
Таньо, горивото за АЕЦа скоро ще свърши, а с руснаците разпърдяхме орталъка, понеже сме ербап.
Крали Марко (нерегистриран)
Глупости за успокоение на глупаците. 3000MW са три гигавата. Но не се казва за колко време. А енергия се мери във ватове на час. Не се казва също и колко от тази енегия ще са загуби, защото кабели с дължина 1373км ще създадат огромно съпротивление. Не се казва също и кой ще плаща тези загуби. Не се пита и защо трябва да внасяме скъпа енергия от такова разстояние, а не си ползваме нашата?
Щерев (нерегистриран)
лицето на измамата при старта и - главният изпълнителен директор на Copelouzos Group Йоанис Каридас. 4млрд еврака "планирани" инвестиции. Значи някъде около 6-7млрд в края на реализацията на този "проект", ако въобще се стигне до реализацията му... Отделно да напомня за всеки имал поне 5 по физика в средния курс - Законите на ОМ никога никой не е отменял. Няма и вероятност някой да ги отмени в близкото хилядолетие.... Тоя проект е такава уйдурма, че е чак е обида за нормалните хора!
Крали Марко (нерегистриран)
Нищо не сме разпърдяли. ЕС снизходително ни даде разарешение за горивото за АЕЦа ни.
3456 (нерегистриран)
Евтина, евтина, колко да е евтина, като ще се плати предварително за опъването на тези безобразно скъпи кабели и батерии. Също, какви щса загубите от подобно пренасяне на енергия. Огромни предполагам.
Хасан ал Бахур
: )) Фак, фак, фактите го сочат, както пее една фамозна кака :))
1 (нерегистриран)
Днес нашите собствени фотоволтаици видях, че вдигнаха 750мвт. Проблемът е, че и Египет е в нашата часова зона.
1 (нерегистриран)
Що? Примерно в русия какви мислиш, че са разстоянията между централа и консуматор.
Хасан ал Бахур
Споменавате всуе името на Мордор, уважаеми!!! :))
1 (нерегистриран)
Кое не ти се връзва със закона на Ома? И по-мощни и по-дълги електропроводи има.
ZZZZZZZZZ (нерегистриран)
ХА - ХА - ХА - ХА - ХА. Абе вие за идиоти ли ни имате. Само няколко въпроса за уточнение: 1. Това 3000 MW ли са или 3000 MWh. Между едното и другото има много голяма разлика. 2. Ако пренасяната мощност е 3000 MW, кабелът на какво напрежение ще бъде. Някой дали може да сметне тока който ще тече по него. 3. Дали някой от списвачите е запознат със закона на Ом (за сведение все още не е отменен а и не мисля че някога това ще стане). При тази дължина дали може да сметнете какви ще са загхубите. 4. в крайна сметка си мисля че тези пари дето сте написали няма да ви стигнат само за кабела.
3456 (нерегистриран)
Защото уважаеми, "в Русия" има междинни подстанции, за разлика от този кабел опънат по дъното на морето. :-) Този проект от сега мога да ви кажа, че няма да стане. Ако беше възможно и смислено, това отдавна щеше да е направено. Електроенргия се пренася и произвежда повече от 100 години.
1 (нерегистриран)
Тъп си като гъз. Лампата у вас в кенефа във ватове ли е или във ватчасове.
1 (нерегистриран)
И какъв е смисълът от тези междинни подстанции в русия? Преди имаше електропровод от НРБ до СССР без междинни станции. Не беше 1350км, ама пак беше няколкостотин километра.
е (нерегистриран)
И понастоящем между Казахстан и русия има далекопровод не за 3ГВт, а за 5. Над 1000км е. На 850кволта.
:) (нерегистриран)
Тя глупоста по хората (продажните чиновници) ходи! Вместо да дадат парите на хората да си поставят панели на покривите те от Египет ще внасят. Ама ако ги дадат на хората няма да могат да ги откраднат.
Крали Марко (нерегистриран)
Да ти отговоря аз... Ти си тъп. Електрическата енергия се измерва във ватове за време. я си отвори учебниците по физика.
ZZZZZZZZZZZ (нерегистриран)
А дали правиш разлика между далекопровод и кабел. И колко може да бъде номиналното напрежение на един кабел.
3456 (нерегистриран)
Не питай какъв е смисъла, а вземи прочети. Съмнявам се да е имало далекопровод БЕЗ подстанции на определено разстояние.
Альоо, джурналята (нерегистриран)
"Освен това зелената енергия, която ще транспортираме, ще бъде много по-евтина от днешните цени на енергията." ??? Що не проверите колко струва соларната енергия и да прибавите разходите за кабела. И после да дойдете да тропате подобни л...на в нета?
кво толкуз (нерегистриран)
На около 1.5 милиона волта сметката излиза, няма да е много дебел кабелът.
Щерев (нерегистриран)
Аз пиша за законите на Ом, ти питаш за закона на Ома... Изначално е изтървана работата. И уя ми, за разлика от бе знае, че ЗАКОНИТЕ на Ом са няколко... То само с питане не става, трябва и четене. За теб вече е късно в този живот. Ресет с ножа в сърцето или иглата във вената и при новото раздаване от Всевишния си спомни това.
Айнщайна (нерегистриран)
Баси тез по гениални и от мене ве, соларки по 20 процента насочени към зенита на Слънцето, нефелни инвертори с високи изкривявания(истинските следва да имат далеч повече тенекия от ментетата), повишаващи трафове. Значи загуби още 80 процента при добива, загуби от изкривяванията на менте инверторите, загуби от събирането на мощностите в трафа (прави се с греещи диоди и при синхронизирани инвертори), загуби в трафа и накрая неизбежната утечка от високото напрежение и дългия кабел във водата. Баси гениите
Даскала (нерегистриран)
Фътю, кабелите винаги пренасят ток, майна, оразмеряват се според тока и пада върху тях, съответно, прокарваната мощност зависи от напрежението, от което се взема класа на изолацията. Пренася три гигавата защото стандартното напрежение за далекопроводи е 800 мегаволта, сметни си тока
а ве (нерегистриран)
Защо забравяте гръцките острови по пътя на кабела КРИТ ПАРОС Санторини и тн до Халкидики или разклонение о-в Самотраки от там Александрополис и Свиленград
1ъ (нерегистриран)
ТОВА Е САМОУБИЙСТВЕНО БЕЗУМИЕ !
не става с ще-та (нерегистриран)
А дотогава?
Иронията (нерегистриран)
Иронията на тая снимка. Това са египетските пирамиди. Най-великата структура използвана като централа за ток. Да сложиш панели точно там е смешно. Или поне би било за цивилизацията, която ги е създала. Ама то така или иначе пише 'кор' или беше 'локо'. Това би ги изумило.
GR (нерегистриран)
Муахаха ще доставя уя ми...тоя кабел ще струва милиарди...а подръжката му а инфраструктурата...такива проекти е имало отдавна всичките са изоставени...има един такъв кабел ако не се лъжа към Мароко...подръжката му всяка година струва милиони...цената на тоя ток ще е баснословна...30г. не може да се изплати кабелът само..има си видео в тубата точно за такива проекти...също голям проблем е пясъкът в Сахара...иначе досега цяла сахара да е в слънчеви панели
GR (нерегистриран)
ами пише си бе ...уй т...ъп...лампата е 100 вата т.е. тя консумира 100 джаула за секунда ...за 1 час ще консумира 0.1квч или 360000 джаула за час
GR (нерегистриран)
кабелът е много дебел и мноооого скъп....тоя проект ще струва поне 10-15 милиарда...после има подръжка...има си лимит на възможностите на кабела...ако бе толкова евтино и лесно далекопроводите нямаше да са въздушни...и тук се говори за кабел на дъното на морето
От чужбина (нерегистриран)
Бях написал, но ДИР-а ми го изтриха. Страх ли ви е или какво??? И така, най-добре е всеки колкото може да си помогне сам. Там някъде да се инсталира нещо си и да получавате ток по дълга жица... то е както сега Германия получава газ... За да си помогнете сами можете да си инсталирате сами соларни панели /електрически/ и да ги свържете директно с бойлера. Така нама нужда от инвертори и акумулатори. Това прави системата по-евтина и много по-проста и не изисква почти никаква поддръжка. Да, това е на дребно за домовете, но дава известна независимост от мрежата и от цената на тока. Ей такава независимост е опасна за едрия бизнес, защото ще си спестите плащането на част от тока, а това означава и акциз и ддс и т.н. А в бъдеще може и ел.автомобил да си зареждате и никой не може да ви наложи данък слънце. А защо ви съветвам да ползвате електрически панели въпреки ниското им КПД - защото системата е по-проста в сравнение с водогрейните панели които изискват прекарване на тръби, помпа и т.н.
rr (нерегистриран)
500 kV DC. Правено е.
Стига бе ! (нерегистриран)
С 3 гигавата ще решите проблемите на Европа ? За който не знае - само АЕЦ Козлодуй произвежда 2 гигавата, но денонощно, не само когато има слънце
?? (нерегистриран)
500 килволта с подводен кабел ? 1300 километра ? Пожелавам ви успех !
DC (нерегистриран)
И какво ще го правим този постоянен ток на края на кабела ?
Има , (нерегистриран)
Ама не е подводен
Имаме (нерегистриран)
Ние плащаме и събираме ядрените отпадъци, за да има евтин ток за германци и французи
Абе, (нерегистриран)
Този проект да не би да са гои писали гинеколожката и филоложката ?
Не става (нерегистриран)
Енергията от соларните панели излиза в пъти по-скъпа, дори и без инвертори. Причината е, че панелите имат определен живот и след време трябва да се сменят.
Сега , (нерегистриран)
В Италия , Гърция , южна Франция , Испания и в България е доста слънчево. Ако беше изгодно, щяхме тук да си инсталираме същите соларки и да избегнем проблемите с кабела. Но не става - енергията е с висока цена, а и е непостоянна , изисква балансиращи мощности на газ и това удвоява цената.
Знае се (нерегистриран)
Този ток ще ги има от 10:00 до 15:00 , с максимум по средата.
Ох, (нерегистриран)
поредното безумие на евро-идиотите
Колко да е евтина и екологична! (нерегистриран)
И фотоволтаиците и акумулаторите са много мръсни. За ефтенията пък изобщо да не отваряме дума.
rr (нерегистриран)
Ползва се dc по няколко причини - няма реактивна мощност - не се налага синхронизация на свързаните мрежи Има AC/DC и DC/AC на двата края.
От чужбина (нерегистриран)
Само за ориентир: Инсталираш 1 кВт мощност. За една година при българските климатични условия се получават около и малко над 1100 кВт/ч. Времето за изплащане зависи основно от цената на панелите. В моя вариант, това което вече съм направил ми се изплаща за 4-6 години. Живота на панелите го дават 25 години, като производителността им ще спадне с 20%, но това не означава край на употребата.
s (нерегистриран)
Някой знае ли колко квадратни километра пустиня ще бъде унищожена заедно с естествената среда за живот на организмите там. И от кога производството и инсталирането на хиляди тонове пластмаса е "еко". Ами ако се окаже че пясъците в пустинята са неслучайно там и има отношение към процеси на планетата (слънчевото греене, пясъти и т.н.)? Ами ако се промени още повече климата заради директно вмешателство в естествени климатични процеси в региона?
Аха! (нерегистриран)
Хайде сега да ни разкажеш как се прави DC/AC за 500 kV и 3 GW
Иво (нерегистриран)
бързото изхвърляне на фотоволтаиците от употреба е генерално решение за замърсяване на природата. Ползата от тях е сто пъти по- малка от вредата, която нанасят. За производството им се използват материали, които не могат да се разградят за три пъти повече години от складираните атомни отпадъци. Като се вземат предвид констатациите, че за 12 години, сто процента от ФВЦ се амартизират напълно, то ел. енергията, добита от тях е с непредвидими последствия за природата. Химиците от БАН да ядат курорта! Даже и не алармират за проблемите, ама и толкова им и пипето- комунистическо.
НАЙ
Слънчево и спокойно време от днес до петък, промяна в края на седмицата