Рекордна "жега" и в Антарктика, температурите - до 28 градуса над обичайните
Температурите в Андите са най-високи от поне 130 000 години насам
Температурите в Антарктика се покачват с 10 градуса над средното ниво в почти рекордна гореща вълна
Още по темата
Антарктида е засегната от "почти рекордна гореща вълна", като през последния месец температурите на земята в обширни части от ледената покривка са се повишили средно с 10 градуса над нормалното, съобщава "Гардиън".
В някои дни температурите са достигнали 28С над очакваното, допълва изданието. В статията, поместена на първа страница на "Гардиън", се отбелязва, че горещата вълна е втората, засегнала региона през последните две години, като последната, през март 2022 г., "доведе до рязко повишаване на температурата с 39 градуса по Целзий и доведе до срутване на част от ледената покривка с размерите на Рим".
В доклада се обяснява, че макар миналия месец да е бил първият от 14 месеца насам, в който не са били счупени температурни рекорди, "това се е случило след изключително топлия юли 2023 г. и той е останал с 0,3C по-топъл от всеки юли преди това".
Вестник "Вашингтон пост" описва условията като "зловещ пример за големите температурни скокове, които този полярен климат може да преживява по-често в един затоплящ се свят". Вестникът пише, че макар температурите на континента да остават под нулата, настоящата температурна аномалия в Антарктида е най-голямата на планетата, според метеорологичните модели.
Изданието добавя, че е "твърде рано да се определят всички причини за нея", но според учените топлината е поне частично свързана с "внезапно стратосферно затопляне" на 30 км над повърхността.
Междувременно в друга статия на "Вашингтон пост" се съобщава, че "най-горещото място на Земята току-що отбеляза най-горещия си месец". В статията се казва, че в Долината на смъртта, Калифорния, е регистрирана средна юлска температура от 108,5F (42,5C) - "най-високата месечна стойност, регистрирана някога", според Брайън Бретшнайдер, климатолог, базиран в Аляска. Вестник "Лос Анджелис Таймс" пише, че градчето Игълс, разположено близо до границата с Калифорния, е надминало предишния рекорд на града за най-висока средна температура през юли, като новата стойност е 103,2F (39,5C). Преди това рекордът се държеше от Финикс, Аризона, след като през юли миналата година той достигна 102,7F (39,3C).
В бразилска Амазония правителствените данни показват, че броят на пожарите е нараснал до най-високото ниво за месец юли от почти две десетилетия, съобщава Ройтерс. Това се случва "на фона на сушата в региона, подклаждана от изменението на климата".
В други новини New Scientist съобщава за ново проучване, което заключава, че планинските ледници в Андите са най-малките, които са били от поне 130 000 години насам. Изданието обяснява, че почти всички тропически ледници в света се намират в Андите, като добавя, че е "ясно от десетилетия", че те се оттеглят поради изменението на климата.
Въпреки това според Ройтерс откритието е "шокирало" екипа от учени, които първоначално са си поставили за цел да измерят как са се променяли ледниците през човешката цивилизация. Вестникът цитира водещия автор на изследването, който казва: "Смятахме, че този резултат ще бъде постигнат след десетилетия."