Доклад констатира, че през тази година е постигнат минимален напредък в ограничаването на глобалното затопляне
Организацията Climate Action Tracker е установила, че очакваното ниво на глобално затопляне до края на века не се е променило от 2021 г. насам
Още по темата
- Тропическата буря "Сара" взе най-малко 4 жертви в Хондурас и Никарагуа, включително дете
- Френският бойкот на COP29 разкрива задълбочаващите се различия на срещата на върха на ООН за климата
- Икономисти: Бедните страни се нуждаят от 1 трлн. долара годишно до 2030 г. за финансиране на борбата с изменението на климата
Въпреки амбициозния ангажимент на държавите в рамките на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до не повече от 1,5C, през 2024 г. е постигнат ограничен напредък, като според настоящите политики температурата ще се повиши с 2,7C до края на века, съобщава Guardian.
Нов доклад на Climate Action Tracker установи, че очакваното ниво на глобално затопляне до края на века не се е променило от 2021 г. насам, продължава той.
В статията се цитира София Гонзалес-Зунига от Climate Analytics, водещ автор на анализа, която казва: "Явно не сме успели да огънем кривата". Когато се разглеждат правителствените ангажименти в рамките на оценките за затоплянето, нивото е малко по-ниско - 2,1 С, но това ниво не се е променило от три години, се посочва в доклада.
Статията продължава с това, че "затоплянето при най-оптимистичния сценарий се е повишило леко от 1,8C миналата година до 1,9C тази година, констатира докладът". В доклада се изчислява, че за да се спре изменението на климата при дългосрочна средна стойност от 1,5С, САЩ ще трябва да "намалят емисиите си с около 80 % под нивата от 2005 г. до 2035 г.".
Китай ще трябва да намали емисиите си с две трети за същия период от време", съобщава New York Times. Освен това Индия, Европа, Бразилия, Япония и Австралия ще трябва да намалят емисиите си по-значително, отколкото планират в момента, допълва изданието.