Икономисти: Бедните страни се нуждаят от 1 трлн. долара годишно до 2030 г. за финансиране на борбата с изменението на климата
Освен това се предупреждава, че изчакването до 2035 г. за получаване на финансирането "ще доведе до големи тежести за уязвимите държави"
Още по темата
Ново проучване установи, че бедните страни се нуждаят от 1 трлн. долара годишно за финансиране на борбата с изменението на климата до 2030 г., пет години по-рано, отколкото страните искат да се споразумеят на COP29, съобщава Guardian.
Независимата "експертна група на високо равнище по финансирането на борбата с изменението на климата", съставена от водещи икономисти, предупреди, че изчакването до 2035 г. за получаване на финансирането "ще доведе до вредни тежести за уязвимите държави", се казва в статията. Недостигът на инвестиции преди 2030 г. би увеличил натиска през следващите години, "създавайки по-стръмен и потенциално по-скъп път към климатична стабилност", съобщава Hindustan Times.
В доклада на групата се предупреждава, че "колкото по-малко постигне светът сега, толкова повече ще трябва да инвестираме по-късно", се добавя в статията. В доклада се допълва, че мобилизирането на средства трябва да бъде около 1,3 трлн. долара до 2035 г., се допълва в статията.
В отделна статия в "Хиндустан таймс" се отбелязва, че на COP29 е публикуван нов проект на новата колективна количествена цел (NCQG), след като първата итерация е била отхвърлена от развиващите се страни. (Проектотекстът може да бъде разгледан в интерактивното приложение на Carbon Brief за проследяване на текста на COP29).
В други новини от COP29 Африка се позиционира като "център на бъдещия световен пазар на права на замърсяване", съобщава Le Monde.
В статията се отбелязва, че "правилата [на пазара на въглеродни емисии] все още не са напълно разписани, но надпреварата вече е започнала" - 10 държави вече са подписали споразумения с индустриализираните държави.
Отделно от това Австралия е призована да увеличи целта си за климата, след като Обединеното кралство обяви "амбициозна цел за намаляване на емисиите с 81%", съобщава Guardian.