След 3 дни, на 22 септември започва астрономическата есен, макар че климатично есента започна преди почти 3 седмици. Климатолозите слагат рамки на есента от 1 септември до края на ноември и в тези рамки дори сме преминали над една пета от този сезон (19 дни от общо 91).

Астрономическите фактори: скъсяващите се бързо дни, слизането от ден на ден на слънцето към хоризонта, оказват своето неминуемо влияние и всички вече усещаме това по по-хладните дни, но най-вече утринните температури. Все пак нощта е по-дълга с повече от 3 часа от тези през юни, а количеството слънчева енергия на единица площ на нашата ширина - повече от една трета по-малко.

Въпреки това, заради завещаната от лятото топла атмосфера и въздушния пренос, от края на тази седмица температурите в следобедните часове ще се повишат още и на места дори има шанс да достигнат 30 градуса, а където не го направят, с голяма вероятност ще бъдат над 25-26 градуса, които са летни стойности.

До края на деня днес облачността ще бъде променлива, постепенно увеличаваща се от югозапад, но кратки превалявания ще има само в югозападните и североизточни райони, по-късно след обяд и в Северна България. 

През нощта облачността ще бъде значителна и на места в западните райони и по Черноморието ще превали слабо. В Източна България ще духа слаб вятър от север. Минималните температури ще бъдат от 11 до 16 градуса, по-високи по Черноморието.

През деня облачността ще остане значителна, освен над ниската част на Дунавската равнина, където ще бъде предимно средна и висока и ще има повече слънчеви часове. Дъжд ще превали по Черноморието и около Рила и Пирин, като в Бургаско след обяд за кратко са възможни и по-значителни валежни количества. Там е възможно и да прегърми.

Максималните температури ще бъдат от 20 до около 25 градуса.

Над по-голямата част от нашия континент е слънчево и топло, с температури около и малко над обичайните за това време на годината. Краткотраен дъжд ще превали само на Пиринеите и на места на Балканите, но валежите няма да бъдат значителни.

По света най-студено е в Антарктида в станцията Восток, където са измерени минус 80 градуса, а най-топло в Саудитска Арабия, където градусите са кръгло плюс 44.

През двата почивни дни постепенното повишение на температурите ще продължи и в неделя те ще бъдат от интервала от 22 до 27 градуса. Разбира се, все по-дългите нощи и съответно време за изстиване ще дават своето отражение при минималните температури, които най-често ще бъдат около и малко над 10 градуса.

Ще бъде слънчево, с временни увеличения на облачността, в повечето места главно средна и висока. Вероятността за някакви валежи е малка.

Сутрин има вероятност за краткотрайни мъгли, главно в ниските места и около водните басейни, но те няма да бъдат трайни.

Затоплянето ще продължи и през цялата следваща седмица, като още към вторник-сряда в Дунавската равнина и Тракия ще има места с максимални температури около и дори малко над 30 градуса.

Подобно ще се задържи времето поне до последните ден-два на месец септември.