Експерти предупреждават, че победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ може да "натисне спирачките на прехода към зелена енергия" и да застраши международните усилия за справяне с изменението на климата, съобщава агенция Франс прес.

Отстъплението на САЩ от дипломацията в областта на климата "може сериозно да подкопае глобалните действия за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива" и потенциално да даде на други големи замърсители "извинение" да намалят собствените си планове за декарбонизация, обяснява изданието.

Според Financial Times резултатът от изборите "ще хвърли сянка върху срещата на върха на ООН COP29 следващата седмица". Кампанията на Тръмп заяви, че бъдещият президент ще оттегли САЩ от Парижкото споразумение от 2015 г., както Тръмп направи по време на първия си президентски мандат, допълва вестникът.

На COP29 държавите трябва да се споразумеят за нова глобална цел за финансиране на борбата с изменението на климата, а САЩ "се разглеждат като ключови за тази цел", като се има предвид тяхното богатство и решаващата им роля в международните финансови институции, обяснява вестникът. Въпреки негативните настроения, вестникът добавя, че "лидерите на историческото споразумение за климата, сключено в Париж, заявиха, че вярват, че инерцията на декарбонизацията няма да бъде спряна".

По подобен начин NPR съобщава, че според анализатори и активисти една втора администрация на Тръмп няма да може да спре прехода на САЩ към нисковъглеродна енергия, тъй като "разходите за много от тези технологии падат бързо". Перспективата на Politico е по-негативна, като отбелязва, че "всяко забавяне от страна на втория по големина емитент в света - който сам по себе си е основен двигател на глобалния преход към чиста енергия - със сигурност ще сложи кръст на глобалните усилия за климата".

Потенциалното въздействие на Тръмп върху международните действия в областта на климата представлява "сериозна заплаха за планетата", допълва Guardian. BBC News обяснява, че макар климатът да не е бил основна тема на предизборната кампания, "вероятните действия на Тръмп на поста този път могат да бъдат много по-значими" от първия му мандат.

Миналия път САЩ се оттеглиха от Парижкото споразумение само за няколко месеца, а сега Тръмп ще трябва да изчака само една година, за да го напусне, което му дава "три години да начертае свой собствен курс, без да е необходимо да се отчита пред ООН или да бъде обвързан с нейните правила".

Тръмп е "климатичен скептик", който обеща да насърчи производството на изкопаеми горива и да намали разходите на напускащия президент Джо Байдън за "зелена икономика", обяснява Climate Home News.

Вестник "Вашингтон пост" отбелязва, че "макар енергетиката да не беше във фокуса на президентската кампания, погълната от имиграцията, абортите и бъдещето на демокрацията, тя е област на политиката, в която президентите имат правомощията да правят радикални промени".

Плановете на Тръмп за индустрията на изкопаемите горива включват отмяна на ограниченията за емисиите на метан и отмяна на паузата на Байдън за нови проекти за втечнен природен газ (LNG), добавя изданието. Ню Йорк Таймс пише, че "усърдието на Тръмп да отмени" знаковия Закон на Байдън за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act - IRA), който наля пари в проекти за чиста енергия и електрически превозни средства, "бързо ще се изправи пред политическо изпитание". Изданието обяснява, че "около 80 % от похарчените досега средства са отишли в републикански конгресни райони. Axios посочва още един начин, по който Тръмп може да навреди на действията на САЩ в областта на климата, като разбие ключови отдели като Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) и "подкопае федералните изследвания и прогнози за климата".

Според "Лос Анджелис Таймс" калифорнийските правила за чистотата на въздуха, включително забраната за продажба на нови автомобили, задвижвани с изкопаеми горива, до 2035 г., са застрашени, тъй като "не бяха одобрени от администрацията на Байдън и сега са изправени пред пълно отхвърляне от страна на бъдещата администрация на Тръмп".

Междувременно Inside Climate News съобщава, че контролът върху Сената също е преминал от демократите към Републиканската партия на Тръмп, което прави перспективата за бъдещо законодателство за климата в Конгреса "много по-мрачна". Изданието добавя, че това поставя ИРА на "нова несигурна почва". E&E News твърди, че дори ако демократите си върнат Камарата на представителите - резултат, който може да не е известен до дни или седмици - техните постижения в областта на климата под ръководството на Байдън могат да бъдат "сериозно застрашени".

Тя посочва коментарите на Тръмп в победната му реч, в които той загатва за плановете си да разшири нефтените сондажи - казвайки на аудиторията, че "имаме повече течно злато от всяка друга страна в света".