Новопоявило се петно на Слънцето вещае промяна
Намираме се в период на почти нулева слънчева активност, но се появяват признаци, че това ще се промени
Преди дни в северното полукълбо на Слънчевия диск се появи малко петънце и след няколко часа изчезна.
Неговата магнитна полярност сочи, обаче, че то е възможен предшественик на 25-тия цикъл на слънчевата активност. Защо учените смятат така?
Слънчевите петна от 24-тия цикъл на слънчевата активност в Северното полукълбо имат полярност от + към -.
Появилото се за кратко и бързо изчезнало петно беше с обратното магнитна поляризация: - / +.
Според закона на Хейл, слънчевите петна променят полярността от един слънчев цикъл към друг. Това слънчево петно, очевидно, беше "предвестникът" на 25-ия слънчев цикъл.
Такива слънчеви петна, вероятно свързани със следващия слънчев цикъл, вече се бяха появявали: на 8 април, 2018 г. и 17 ноември 2018 г. Сега можете да добавите и това, което се появи преди дни, в този списък. Очевидно сме свидетели на преход между два слънчеви цикъла.
Слънчевият цикъл се отнася до периодичните промени в слънчевата активност. Най-известният е 11-годишният слънчев цикъл ("цикъл на Шваб"). Има и двоен цикъл, известен като "цикълът Hale", дълъг около 22 години, при който слънчевото глобално магнитно поле се връща в първоначалното си състояние след два 11-годишни цикъла.
24-ят цикъл на слънчевата активност е един от 11-годишните цикли, който започна през януари 2009 г. (според други данни - през декември 2008 г.) и номинално все още се намираме в него, макар в момента нашата звезда да е уникално спокойна.
11-годишните цикли се характеризират с бързо (около 4 години) увеличение на броя на слънчевите петна и други прояви на слънчева активност и последващия му малко по-бавен спад (около 7 години).
По данни на сайта "хелиотракси.ком", слънчевата активност през последното денонощие беше много ниска. Средното ниво на слънчевия рентгенов поток е около A8.Не са наблюдавани изхвърляния на коронарна маса (CME) по посока към Земята.
На слънчевия диск не се виждат петна. Няма потенциални източници за изригвания от средния клас M, за големи изригвания от клас X, както и за протонни (СЕЧ) ерупции.
>>> Посетете и нашата Фейсбук-страница>>>>