Германия щяла да купува зелен водород от Саудитска Арабия от 2030 г.
Вече са сключени други споразумения за внос на водород с бразилския производител на енергия Electrobras и норвежката компания Equinor
Германската държавна енергийна компания Sefe е подписала меморандум за разбирателство със саудитската компания ACWA Power за доставка на 200 000 тона "зелен" водород от 2030 г., съобщава Handelsblatt.
Още по темата
- Япония ще инвестира 107 млрд. долара в доставки на водород за 15 години
- Германия: Берлин иска да ускори значително разширяването на водородния сектор
- САЩ представят план за чист водород, ролята на ядрената енергия в него е неясна
- Великобритания: Правителството спира плановете за отопление на "водороден град"
В него се отбелязва, че ACWA Power ще действа като "водещ разработчик, инвеститор и оператор на заводи за производство на "зелен" водород и "зелен" амоняк", докато Sefe, като съинвеститор и основен клиент, ще използва позицията си на "един от най-големите търговци на енергия в Европа", за да продава "зелен" водород на германски и европейски клиенти.
В доклада се казва, че Sefe вече е сключила други споразумения за внос на водород с бразилския производител на енергия Electrobras и норвежката компания Equinor.
Междувременно ZDF съобщава, че всичките седем германски политически партии, които се кандидатират за поста на федералните избори, искат да намалят данъка върху електроенергията до минимума, определен от ЕС в съответствие със законодателството в областта на конкуренцията. Свободната демократическа партия (СвДП) иска да "премахне" данъка върху електроенергията на европейско равнище, отбелязва изданието.
EurActiv съобщава, че високите цени на енергията са "многократно посочвани като една от основните причини за намаляващата икономическа конкурентоспособност на Германия".
Във връзка с това Нтв съобщава, че дясноцентристкият блок ХДС/ХСС планира да отмени германския закон за отоплението, който има за цел постепенно да увеличи използването на възобновяеми енергийни източници за отопление на жилищата, ако те спечелят. Според изданието обаче министърът на икономиката Роберт Хабек предупреждава, че това може да "създаде несигурност за гражданите и икономиката".
Накрая Bild съобщава, че Алис Вайдел, кандидатът за канцлер от крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD), иска да събори всички вятърни турбини в Германия. Изданието отбелязва, че подобна стъпка ще намали драстично доставките на електроенергия, ще застраши енергийната сигурност и ще доведе до скок на цените. Изданието обяснява, че демонтирането на 31 399 вятърни турбини, които произвеждат 33 % от електроенергията в Германия, би струвало до 10 млрд. евро.