Министерството на търговията на Китай обяви, че се противопоставя на американските мита със собствени мерки, включително 15% мито върху вноса на въглища и втечнен природен газ (LNG) и 10% мито върху суровия петрол, селскостопанската техника и някои автомобили, съобщава Associated Press.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп разпореди въвеждането на 10% мито за Китай, което ще влезе в сила от днес, а американският президент планира да разговаря с китайския президент Си Дзинпин през "следващите няколко дни", се пояснява в статията.

Financial Times посочва, че сред другите ответни търговски мерки на Китай са "опълнителен контрол върху износа на 25 продукта от редки метали. Китай е обявил експортен контрол върху изделия, свързани с молибден и индий - материали, използвани за производството на нисковъглеродни технологии, включително вятърни турбини - и други критични минерали, който влиза в сила от 4 януари, съобщава и вестник People's Daily, свързан с Китайската комунистическа партия.

The Times обяснява, че Китай "контролира голяма част от световните доставки на такива редки ресурси, които са от решаващо значение за прехода към чиста енергия" и отбелязва, че цените на петрола са спаднали след обявяването на тарифите от Китай.

NDTV обяснява, че макар САЩ да са доставили около 6 % от вноса на втечнен природен газ в Китай през миналата година, Китай "внася малко въглища от САЩ".

People's Daily, отразявайки правителствено изявление, казва, че митата на САЩ върху китайски стоки са "не само безполезни за решаване на собствените проблеми на [САЩ], но и вредни за нормалното икономическо и търговско сътрудничество между Китай и САЩ". Отделно от това, в анализ на назначаването на Крис Райт за министър на енергетиката на САЩ, изданието за икономически новини Jiemian казва, че "традиционните енергийни източници като нефт и газ са се превърнали в един от козовете на САЩ в упражняването на глобална хегемония". The Wall Street Journal съобщава, че "според хора от двете столици, запознати с мисленето на Пекин", бъдещите стъпки на Китай за противодействие на американските мита могат да включват "предложение за повече инвестиции в САЩ - в сектори като батерии за електрически автомобили".

Отделно от това Ройтерс съобщава, че обявените по-рано американски мита за Мексико са спрени за един месец, след като Тръмп е постигнал споразумение с мексиканския президент Клаудия Шейнбаум, изискващо от страната ѝ да укрепи допълнително северната си граница, за да помогне за предотвратяване на трафика на наркотици. По този начин някои сектори, особено производителите на автомобили, "се възстановиха от ранните загуби", свързани с обявяването на новите мита, се казва в информационния бюлетин. Financial Times съобщава, че Тръмп е отложил и планираните мита за Канада "само няколко часа преди те да влязат в сила". По същия начин Канада се е съгласила да укрепи допълнително своите граници, пише вестникът.

"Файненшъл таймс" съобщава за коментарите на лорд Адер Търнър, че Китай, ЕС и Обединеното кралство трябва да сформират коалиция на "света освен САЩ" за действия в областта на климата, след отстъплението на администрацията на Тръмп от ангажиментите ѝ в областта на климата. Търнър, който е ръководител на Комисията за енергийни преходи - обединение на компании, фокусирани върху прехода към нулево нетно потребление - казва пред вестника, че ще е необходимо повече сътрудничество в областта на евтините зелени технологии между "Запада" и Китай.