Антропогенните емисии на метан са по-големи, отколкото се смяташе досега
Метанът е вторият по значимост парников газ
Учени от университета в Рочестър, щата Ню Йорк, заключиха, че изхвърленото вследствие на човешката дейност количество метан в атмосферата дълго време е било недооценено, съобщи Физ.орг.
Още по темата
Преценките им сочат, че реалното антропогенно изхвърляне на този парников газ надвишава с 25-40 на сто предполагаемите му стойности.
Било изследвано количеството изотопи на въглерод-14 в земната атмосфера преди почти два века. За целта специалистите анализирали проби от леда в Гренландия, които съдържат мехурчета въздух от онова време.
Оказало се, че до 1870 г. почти цялото количество метан в атмосферата е имал биологичен произход. След това обаче антропогенните емисии на метан вследствие горене на изкопаеми горива започнали да нарастват.
Понастоящем нивото на метана с биологичен произход е 10 пъти по-ниско, показаха предишни проучвания.
Метанът е вторият по значимост на емисиите парников газ, предизвикващ глобално затопляне, след въглеродния диоксид. Съхранява се в атмосферата средно 9 години, т.е. за по-кратък период в сравнение с въглеродния диоксид. Ограничаването на емисиите на метан е сред най-ефикасните методи за борба с климатичното затопляне.
НАЙ
Още малко сняг днес и утре, слънце и до 14 градуса в дните около Нова година
Пътна обстановка