Експерт: Расизмът и климатиците са основата на неспособността на САЩ да се справят със смъртоносните горещини
По света повече от 1 млрд. климатика в единични стаи консумират близо 20 % от общото количество електроенергия, използвана в сградите
Обратно в новинатаКоментари - Експерт: Расизмът и климатиците са основата на неспособността на САЩ да се справят със смъртоносните горещини | Времето.dir.bg
17-11-2017
20-11-2018
Коментари
Улеснения и привилегии за регистрирани потребители:
Реплика (нерегистриран)
Някои хора забравят, че инветорните климатици могат да работят и в режим на отопление при което се спестява енергия около 3 пъти и освен това се отделя студ, което спомага за охлаждането на планетата.
Eistee (нерегистриран)
Няма такова нещо, като "отделяне на студ". Студ като термин в термодинамиката не съществува. Има повече или по-малко топли предмети, газове и т.н. Трансферира се топлина, т.е. енергия. Т.е. ако нещо става по-студено, това означава, че се трансферира топлина от него към нещо друго. Отнема му се топлина. А не му се "дава студ". В този смисъл в Космоса, предмети останали дълго време в безвъздушното пространство достигат до минус 273,15 градуса, т.е. излъчили са цялата си енергия и вече не разполагат с никаква топлина. А не са "изстудени".
Хи хи (нерегистриран)
А наште емигрантчета и на 100 градуса целзий да ги сложиш пак ще си работят кротко, щото са научени да изпълняват заповедите на господаря безприкословно!
hehe (нерегистриран)
"Across the 854 urban areas in Europe, we estimated an annual excess of 203 620 (empirical 95% CI 180 882–224 613) deaths attributed to cold and 20 173 (17 261–22 934) attributed to heat. " Иначе казано, студът убива десет пъти повече хора, отколкото горещината... Източник: https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lanplh/PIIS2542-5196(23)00023-2.pdf
Eistee (нерегистриран)
Изследването, което цитирате, няма общо със статията. Във вашия материал са обхванати всички хора в градски райони, т.е. скитници, бездомници и т.н., които при гореща вълна просто застават на сянка. А при голям студ измират, защото и да си на сянка и да си на слънце при минус 15 градуса, ако нямаш дом, в който да се скриеш или високо-технологична екипировка, като палатка, спален чувал от кокосови влакна и т.н. - след няколко часа си мъртъв. А в книгата, цитирана в статията са обхванати РАБОТЕЩИ хора, които не могат да спрат да работят или да застанат на сянка или да спрат за регламентирана почивка за поемане на течности - защото такива почивки и течности не са им гарантирани от закона. Тези РАБОТЕЩИ хора не умират при студени климатични условия, защото работата сгрява, а след работа се прибират удома. Затова и не се обсъждат въобще студовете. Правете разликата. Използвайте си мозъка. Спрете да се излагате.
117a (нерегистриран)
:)))))))))))) Едно от заглавията на дир-а, което може да ти направи деня. Ся тва че не дават на негросите и латиносите вода и сянка как влияе на борбата с жегите ама честно. Ако има дадат вода и сянка ще паднат температурите или какво ? :)))
Eistee (нерегистриран)
Някакъв проблем с четене и разбиране на елементарен текст ли имате? Пише си ясно "СПРАВЯНЕ СЪС СМЪРТОНОСНИТЕ ГОРЕЩИНИ" а не намаляване на температурите. СПРАВЯНЕ СЪС СМЪРТОНОСНА ГОРЕЩИНА е как да минеш през този период на неблагоприятни атмосферни условия без да загинеш. Къде да застанеш, кога да работиш и кога да почиваш, колко течности да поемаш, какви лекарства да приемаш ако си с наднормено тегло или високо кръвно и т.н. Какво неясно има в думата "СПРАВЯНЕ"? Не сте ли чували разговор от рода на "Как сте в жегите?" и сътветното "Справяме се.". Това не означава, че вторият участник е "Дежурен по Свят" и намалява температурите на земното кълбо, е ЧЕ ТОЙ И СЕМЕЙСТВОТО МУ МИНАВАТ ПРЕЗ ПЕРИОДА НА НЕБЛАГОПРИЯТНИ УСЛОВИЯ БЕЗ ДА СА ЗАСЕГНАТИ И ДА СА ДАЛИ ЖЕРТВИ. Въобще животът в горещи зони изисква специфична култура на поведение - не случайно в южните части на Италия, Испания, в надсахарска Африка, на Индийския субконтинент, в екваториалните зони на Латинска Америка има нещо наречено "сиеста" и целият живот спира от 13:00 до 17:00 ч. Това не са глупости или бабини деветини. Просто хората са установили, че който си почива между 13:00 до 17:00 ч (или 12:30 и 16:00 ч или 14:00 и 16:00, както е в Израел) - живее значително по-дълго. Въпросът повдигнат в книгата е, че тази култура на оцеляване, която е била възприета преди хилядолетия от работниците на открито, се отрича от меринджеи, които работят в офис-сгради с климатизирани помещения. Т.е. глупавите хора, които работят по цял ден при 20 градуса, не могат да схванат защо на някой, който полага асфалт при 40 градуса жега му трябва почивка между 14:00 и 17:00 ч. Сит на гладен не вярва.
Ал гор (нерегистриран)
Цоцкаме, яко цоцкаме плебеите,
Егаси (нерегистриран)
Егаси, егаси, ЕБАСИ, какви климатични зомбита се навъдиха! И от такива идиотизми тия хунвейбини пари вадят! Евала, аферим, машалла!!!
Лекар (нерегистриран)
Това не е расизъм, това е капитализъм.
А (нерегистриран)
Що? При социализма как е? Пионерчета събират реколта за московския господар на полето за по 40ст на ден. Климатици имаше ли?
Xavi (нерегистриран)
Този сигурно добре си продава книжлето. Белите пак са виновни за всичко.
АСФ (нерегистриран)
а в европа какви бяхме, ааааа неолиберали! Ние приемаме цветнокожите за равни :)))))
гшщг (нерегистриран)
Добър начин да се спечели някой долар като експлояатираш злободненвна тема.
НАЙ
Още малко сняг днес и утре, слънце и до 14 градуса в дните около Нова година
Пътна обстановка