Уанг И, репортер, работещ за Global Times, държавен вестник в Китай, реагира защитно на нов доклад, публикуван вчера от Carbon Brief, в който се посочва, че "строителството на нови въглищни електроцентрали в Китай "достигна 10-годишен връх" през 2024 г.". Уан (който не бива да се бърка с китайския външен министър Уан И) пише: "Излишно е да казвам, че подобен скептицизъм по отношение на зеления преход на Китай и усилията му за намаляване на въглеродните емисии е неуместен.

Докладът се фокусира предимно върху новодобавените въглищни енергийни мощности в контекста на краткосрочните колебания, обусловени от икономическата активност, и не успява да обхване по-широкия обхват на мащабния енергиен преход в Китай."

Уанг добавя: "По-важното е, че въпреки ръста на производството на електроенергия от въглища, въглеродните емисии на Китай не са се увеличили през третото тримесечие на 2024 г. Анализът на Carbon Brief, базиран на официални и търговски данни, показва, че данните за третото тримесечие предполагат, че общите въглеродни емисии на Китай за годината все пак може да са намалели.

След като през второто тримесечие на 2024 г. емисиите на въглероден двуокис в Китай намаляха, през третото тримесечие емисиите на въглероден двуокис останаха без промяна или малко по-ниски в сравнение със същия период на миналата година, според Carbon Brief.

Това напълно показва, че макар Китай да изгражда някои нови електроцентрали на въглища, той също така постепенно извежда от експлоатация остарелите мощности на въглища. Ако погледнем общия капацитет на въглищните електроцентрали, по-точно би било да се каже, че Китай модернизира своите въглищни електроцентрали." [И двата доклада, цитирани от Уанг, всъщност са резултат от работата, отчасти, на един и същ тинк-танк - Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.]

Междувременно, в други коментари от Китай, Народният ежедневник на Комунистическата партия публикува статия под заглавието "Jin She Ping" - псевдоним, използван за "важни икономически и социални коментари", който често се разглежда като представляващ гласа на партията - в която се приветства 5% ръст на БВП на Китай през миналата година.

В статията се казва, че растежът се дължи на решимостта за "зелено и нисковъглеродно развитие" и е постигнат чрез "правителствени политики, които резонират с пазарите", тъй като "създават нови производствени сили и същевременно разрушават старите".

Гуо Вей, професор в Централната партийна школа на Комунистическата партия, пише в коментар за Economic Daily за това как "съвместно да се насърчи цялостен зелен преход".