Китай увеличава преднината си спрямо Индия във вноса на въглища
Междувременно новоинсталираният капацитет за съхранение на енергия в Китай е нараснал със 136% на годишна база
Преднината на Китай във вноса на въглища пред втория по големина купувач Индия се е увеличила до "най-голямата от поне 2013 г. насам", тъй като през миналата година Китай е внесъл рекордните 543 млн. метрични тона въглища, съобщава Ройтерс.
Още по темата
Новинарската служба цитира анализатори, според които "облекченията в изискванията [за складиране на въглища]... и намаляващият дял на въглищата в производството на електроенергия" биха могли да намалят вноса за 2025 г., но обемите вероятно все още ще бъдат близки до нивата от 2024 г..
В статията се отбелязва, че "световните цени на топлинните въглища са отстъпили от рекордните стойности, достигнати след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., но са с 50 % по-високи от средните стойности за периода 2017-19 г.".
Междувременно петролното находище Тарим на PetroChina е свързало към мрежата "най-големия в историята си соларен проект", способен да произвежда достатъчно електроенергия, за да "намали емисиите на CO2 с 1,61 млн. тона", съобщава държавният вестник China Daily.
Соларната инсталация с мощност 1,3 гигавата ще генерира 2,1 тераватчаса енергия годишно", за да подпомогне местния нефтохимически завод и да облекчи недостига на електроенергия в района, пише вестник "Наука и технологии".
Жонг Баошен, председател на водещия производител на соларна енергия Longi, заяви, че дисбалансът между търсенето и предлагането в отрасъла "ще продължи да се проявява" през тази година, но очаква цените да бъдат "по-рационални", пише Yicai.
Блумбърг съобщава, че Longi е реализирал "нетна загуба от 8,2-8,8 млрд. юана (1,1-1,2 млрд. долара) през миналата година на фона на свръхкапацитета в сектора и интензивната ценова война".
Новоинсталираният капацитет за съхранение на енергия в Китай е нараснал със 136% на годишна база миналата година и е достигнал 110 гигаватчаса, съобщава информационното издание China Energy Storage Network. След неотдавнашното земетресение в Тибет са открити пукнатини и други проблеми в "пет от 14-те хидроенергийни язовира" в региона, съобщава Ройтерс.
На друго място държавната информационна агенция Синхуа съобщава, че продажбите на потребителски стоки по правителствената програма за размяна са надхвърлили 1,3 трлн. юана (181 млрд. долара), като "зелените и интелигентните продукти... се радват на голямо търсене".
Китай публикува списък с първата партида стандарти за правилата за отчитане на въглеродния отпечатък, обхващащи продукти като стомана, цимент и литиево-йонни батерии, съобщава China Securities Journal. China Energy Network твърди, че списъкът ще "помогне на предприятията систематично да разбират" потреблението на енергия и въглеродните емисии по техните вериги на доставки.