Възходът на китайския Синдзян като въглищен център подкопава целите на страната за климата
Отговорът на Китай на американските мита може да бъде насочен към агресивни и целенасочени контрамерки
Още по темата
- Производството от вятърни електроцентрали е вторият по големина източник на електроенергия в Китай
- FT: Китайските електромобили са по-скоро възможност, отколкото заплаха
- Китай ще изгради "нова електроенергийна система" за зелен растеж и енергийна сигурност
- Китай попарва надеждите на зелените за скорошен спад на въглеродните емисии
Западната китайска провинция Синдзян се превърна във въглищен хъб, чийто добив нараства по-бързо от всички останали региони и до края на тази година "ще надхвърли половин милиард тона", съобщава Bloomberg.
Новинарската медия описва явлението като "стряскащо", тъй като "Китай може би е достигнал или е близо до своя въглероден пик, а затвърждаването на тази промяна зависи до голяма степен от използването на по-малко въглища".
Той добавя, че компаниите са обявили нови проекти, за да "се възползват от евтините и богати доставки в региона". В отделен доклад на Bloomberg се казва, че китайските независими рафинерии са изкупували "непродаден петрол" от Близкия изток и Африка, тъй като "разширяващите се санкции на САЩ" са направили иранския петрол "по-оскъден и по-скъп от обикновено".
В отговор на заплахата на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи допълнително 10% мито върху китайските стоки, Хе Ядун, говорител на китайското министерство на търговията, призова САЩ да "спазват правилата на СТО и да работят с Китай за насърчаване на стабилното и устойчиво развитие" на търговските им връзки, според подкрепящия държавата вестник Global Times.
И този път отговорът на Китай на американските мита "може да бъде насочен към агресивни и целенасочени контрамерки спрямо американските компании", отбелязва New York Times.
В коментар за китайския държавен вестник "Чайна дейли" заместник-председателят на Китайската експертна група по въпросите на изменението на климата Уан И и временният председател на Комитета по изменението на климата на Обединеното кралство Пиърс Форстър заявиха, че Обединеното кралство и Китай "могат да осигурят международното лидерство, необходимо за засилване на борбата с изменението на климата през това десетилетие".
Финансовият информационен бюлетин Caixin твърди, че "затоплянето на климата [застрашава] поминъка на китайските фермери".
Накрая, Националната комисия за развитие и реформи, главният орган за икономическо планиране на Китай, съобщи за продължаващо подобрение в "компенсаторната система за екологична защита" на страната, като според държавната телевизия CCTV половината от горите и пасищата вече са включени в обхвата на компенсациите, а повече от 200 млн. земеделски стопани "е възползват от компенсаторната политика.