Китай ще стане необитаем заради климата
Според изследване на Масачузетския технологичен институт, големи части от Китай ще станат непригодни за живот
Това ще се случи до края на това столетие, заради все по-честите горещи вълни, предизвиквани от климатичните промени, сочи изследването на авторитетния американски институт.
През последните десетилетия, обработваемите селскостопански площи в плодородната Севернокитайска равнина стават все повече. Освен плодородната почва, благоприятният субтропичен климат способстват за това, а интензивното експлоатиране на тези площи за селскостопанско производство способстваха увеличаването на населението в региона, както и в страната.
Но с повишаването на въглеродните емисии и инициираното от това затопляне на атмосферата, това ще се промени драматично, сочи изследването на MTI.
Изследването показа, че поради човешката дейност смъртоносните горещи вълни в региона през следващите години ще станат много по-вероятни и ще направят селското стопанство невъзможно.
Севернокитайската равнина е важна за изхранването на милиардното китайско население. Тя се простира по протежението на Жълтата река (р. Хуанхъ).
Това е най-гъсто населеният район в най-гъсто населената страна на Земята и играе жизненоважна роля в осигуряването на храна на 1,4 милиарда души.
Авторите на изследването предупреждават, че ако Китай, най-големият източник на парникови газове в света, не ограничава емисиите си, това може да има сериозни последици за собственото му население.
В своето изследване професор Елфатих Елтахир и неговият колега д-р Сукул Кан използват климатични модели, за да предвидят как глобалното нарастване на температурата ще засегне земеделските земи в Севернокитайската равнина.
В района има малко валежи и напоителните системи са необходими за ефективно използване на плодородната почва. Затоплянето, обаче, ще доведе до повишено изпаряване на водата, което ще направи въздуха по- влажен. Влажността засилва ефекта на високата температура върху човешкото тяло, предотвратявайки изхвърлянето на излишната топлина чрез изпотяване.
Според прогнозите, през втората половина на столетието температурата и влажността в Севернокитайската равнина ще достигнат ниво, при което здравият човек не може да остане на открито повече от шест часа. Селското стопанство в такива условия ще стане почти невъзможно.
Друго проучване, публикувано в списанието PLOS Medicine, предвижда, че смъртните случаи, причинени от топлинни вълни, ще окажат значително въздействие върху тропическите региони през следващите 60 години. В Обединеното кралство смъртността, свързана с топлината, се очаква да се утрои до средата на века.
Макар че е възможно и необходимо да се положат усилия за адаптиране на инфраструктурата към по-тежки условия, учените призовават за действия за борба с източника на тези екстремни събития. Това означава, че емисиите на въглероден диоксид трябва да бъдат възможно най-ниски.
Изследването е публикувано в списание Nature Communications.