Масово измиране на бебета императорски пингвини в Антарктида
Топенето на ледовете унищожава вида
Почти всички бебета императорски пингвини в една от най-големите колонии от вида са мъртви вследствие на топенето на хабитата им през последните три години, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Колонията императорски пингвини в залива Хали в морето Уедъл досега бе втората най-голяма в света. Тя включваше до 25 000 двойки, които всяка година идваха тук, за да се размножат.
Спътникови снимки, изследвани от учени от Британския антарктически институт, обаче показаха, че през особено топлата 2016 г. ледът, върху който императорските пингвини отглеждат малките си, се е стопил. Това e причинило смъртта на почти всички пингвичета, бебета на въпросните 25 000 двойки.
Феноменът е наблюдаван също през 2017 и 2018 г. В резултат въпросната колония почти е изчезнала.
"Изследвахме популацията на тази и други колонии в района през последните 10 години, като използвахме спътникови снимки с висока резолюция. Снимките ясно показват катастрофален колапс в размножаването на този обект през последните три години", заяви Питър Фретуел от института.
Учените отбелязват, че е налице увеличаване на популацията на съседна колония. Това навежда на мисълта, че много птици от залива Хали са мигрирали на по-сигурно място.
"Невъзможно е да се твърди, че топенето на леда в залива Хали несъмнено е свързано с климатичното затопляне. Но провалът в размножаването на този обект е безпрецедентен", поясни Фил Тратън от екипа.