Международният съд (МС) в Хага започна да изслушва вчера изявленията на страните по дело за задълженията на правителствата във връзка с изменението на климата, съобщава "Гардиън".

Изданието продължава: "През следващите две седмици съдът ще изслуша изявленията на 98 държави, включително богати развити държави с най-голяма историческа отговорност за извънредната ситуация с климата, като Великобритания и Русия и държави, които са допринесли много малко за глобалните емисии на парникови газове, но ще понесат основната тежест от тяхното въздействие, включително Бангладеш и Судан, както и тихоокеански островни държави."

Вчера съдът изслуша информация за непропорционалното въздействие на изменението на климата върху тихоокеанските островни държави като Вануату, според вестника. Той цитира Ралф Регенвану, специален пратеник на Вануату по въпросите на изменението на климата и околната среда, който заявява пред съда, че отговорността за изменението на климата се носи от "шепа лесно разпознаваеми държави".

Вестникът обаче твърди, че "Германия и Саудитска Арабия твърдят, че нямат задължения извън [Парижкото споразумение]".

The Guardian съобщава също, че "Австралия е обвинена, че подкопава тихоокеанските си съседи в знаково международно правно дело, след като твърди, че държавите с високи емисии не са задължени да предприемат действия във връзка с климатичната криза извън необвързващите си ангажименти по Парижкото споразумение от 2015 г.".

The Hill съобщава, че след двуседмичното изслушване съдът "ще излезе със становище относно задълженията на държавите във връзка с изменението на климата".

Той продължава: "Становищата на съда не са правно обвързващи и нито Китай, нито САЩ признават напълно правомощията му. Но ако съдът застане на страната на Вануату и неговите съюзници, това може да осигури важен прецедент за съдебните дела, свързани с изменението на климата."

Би Би Си Нюз добавя: "Идеята да се накара съдът да издаде правно становище първоначално е предложена от студенти по право във Фиджи преди пет години. След това тя бе подета от Вануату - островна държава с горчив опит от въздействието на повишаващите се температури и морското равнище." EuroNews и Le Monde също отразяват случая.