Моргън Стенли е поредната банка, напуснала групата по въпросите на климата
Според анализатори, това е знак, че корпоративна Америка може да се оттегли от климатичните цели по време на втория мандат на Доналд Тръмп
Още по темата
Morgan Stanley, Citigroup и Bank of America са част от "вълна от фирми от Уолстрийт", които прекратяват членството си в "основна група за банкиране на климата", съобщава Bloomberg.
Алиансът за нулево нетно банкиране има за цел да "подпомогне намаляването на емисиите на парникови газове", а сред другите напуснали наскоро са Goldman Sachs и Wells Fargo, се отбелязва в статията.
Всички банки са заявили, че остават ангажирани с целите си за нулеви емисии, пише Bloomberg. Независимо от това, в статията се обяснява, че "напускането се случва на фона на напрегнатата политическа обстановка в САЩ, тъй като най-големите финансови компании в страната се оказват мишена на републикански кампании, които определят групите за нулеви емисии като картели за климата".
Файненшъл таймс отбелязва, че когато алиансът е стартирал през 2021 г., той е бил разглеждан като важна стъпка към справяне с изменението на климата чрез ограничаване на инвестициите и кредитирането на индустрии, които допринасят за емисиите. Вестникът описва неотдавнашните напускания като "последния знак, че корпоративна Америка може да се оттегли от климатичните цели по време на втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ".
По-конкретно, той отбелязва, че републиканските законодатели са оказали натиск върху банките да се откажат от ангажиментите си да не отпускат кредити на петролни и газови компании.
Ръководените от републиканците щати, включително Тексас, Западна Вирджиния и Флорида, вече се опитаха да санкционират финансовите институции и инвестиционните дружества за прилагането на стандарти за екологично, социално и управленско управление (ESG), като твърдят, че те са насочени към ощетяване на индустрията за изкопаеми горива, обяснява Globe and Mail.
The Times отбелязва, че последните новини са неуспех за алианса и за по-широкия Глазгоуски финансов алианс за нулево потребление, от който той е част. Той беше учреден от бившия управител на Английската централна банка Марк Карни в навечерието на COP26 в Глазгоу и беше определен от него като "пробив в интегрирането на финансирането за климата", отбелязва вестникът.
Wall Street Journal публикува редакционна статия относно това, което нарича "принудително напускане на политиката в областта на климата".