Незапомнена жега в Москва, падат над 100-годишни температурни рекорди
Промяната на климата е отговорна за това, но процесът има и плюсове за Русия, според тамошни климатолизи
Освен у нас, гореща вълна атакува и руската столица през тази седмица.
Още по темата
В свой материал БНР съобщава, че руските централни европейски части, вкл. столицата Москва е засегната от гореща вълна, като температурите достигнаха 120-годишен рекорд.
>>>>Виж снимки от руската столица>>>>
В понеделник температурата в руската столица достигна 34,7 градуса по Целзий, съобщи и "Росхидромет". Това съответства на рекорда от юни през 1901 г.
Метеорологичната служба, която води статистика от 1881 г., прогнозира температури над 35 градуса по Целзий в четвъртък и петък.
"Увеличението на температурите, регистрирано в Москва за тези дни, е безпрецедентно от 120 години", каза метеороложката от "Росхидромет" Марина Макарова пред "Франс прес".
"Това е заради глобалните климатични промени", коментират от службата.
Най-високата регистрирана в историята температура в Москва - над 38 градуса по Целзий - е от юли 2010 г., когато голяма част от Западна Русия е била засегната от масивна гореща вълна и огромни пожари.
Вторият по големина руски град Санкт Петербург, на около 600 километра северозападно от Москва, също "ври" този месец, като температурите са достигнали 34 градуса по Целзий, най-високите от 1998 г. насам.
Горещите вълни стават по-вероятни поради изменението на климата, казват учените. Тъй като глобалните температури се повишават с течение на времето, се прогнозира, че топлинните вълни ще стават все по-чести и интензивни, а въздействието им по-широко.
През последните няколко години Русия постави многобройни рекорди по високи температури и през юни миналата година регистрира температури от 38 градуса по Целзий в град Верхоянск - най-високата температура, регистрирана над арктическия кръг от началото на измерванията.
Повишаването на температурите допринесе за опустошителни наводнения и горски пожари, които засегнаха Сибир с нарастваща редовност през последните години. Те също така допринасят за топенето на руската трайно замръзнала земя, която обхваща около две трети от голямата територия на страната.
Но кризата има и положителен момент за Русия, тъй като поради исторически спад в лятната ледена покривка на руския арктически морски маршрут, наречен Северния морски път, тя ще може да се възползва от по-дълги периоди на ползване на трасето.