Нова "порция климатични глупости" или да очакваме ли главоболие и виене на свят от СО2
Според Илон Мъск ако концентрацията на парниковия агент превиши 1000 частици на милион, "започвате да получавате главоболие и гадене",
Заместник-редакторът на FT Пилита Кларк разглежда последните 18 месеца на "климатични глупости", като казва: "Макар да е трудно да се каже дали проблемът намалява или нараства, той определено продължава да изненадва.
Първият пример е: Миналата седмица в разговор с Доналд Тръмп на платформата си X Илон Мъск заяви, че рискът за климата всъщност не е толкова голям, колкото мнозина смятаха, преди да започне мистериозно обяснение защо е останало много време за справяне с него.
Ако натрупването на въглероден диоксид в атмосферата продължи да се увеличава от днешните средни нива от около 420 частици на милион до над 1000 частици на милион, "започвате да получавате главоболие и гадене". Предприемачът е заявил това в разговора си с Тръмп.
Но тъй като добавяме само около 2 ppm CO2 годишно, "все още имаме доста време" и "не е необходимо да бързаме". според него.
Редакторката продължава: "Това са глупости от най-висш порядък. Горещините, наводненията и пожарите, на които сме свидетели при затоплянето, което вече е предизвикано от натрупания CO2, ще бъдат нищо в сравнение с това, което би се случило, ако нивата се повишат до 1000ppm. Всъщност десетилетията, през които не се бързаше да се спрат въглеродните емисии, означават, че сега те трябва да намалеят бързо, за да се избегнат необратими промени в редица природни системи, на които хората разчитат. Главоболието е най-малкият ни проблем."
На друго място коментаторът на "Гардиън" Джордж Монбиот публикува колонка, озаглавена: "Животновъдното лоби води война срещу "лабораторно отгледаното месо".
Ето защо не можем да им позволим да спечелят." Той предупреждава, че "трябва да разпознаем користната корпоративна пропаганда, когато я видим, да се противопоставим на протекционизма и неофобията и да подкрепим технологиите, които биха могли да бъдат нашата последна, най-добра надежда да предотвратим екологичната катастрофа".