Според Der Spiegel, който се позовава на информация от Министерството на околната среда, енергетиката и опазването на климата на Долна Саксония, през 2024 г. Германия е внесла най-малко 68,6 тона уран от Русия - увеличение с почти 70% в сравнение с 2023 г.

Уранът идва от две дъщерни дружества на руския ядрен конгломерат "Росатом" и е доставен на завода за усъвършенствани ядрени горива (ANF) в Линген, Долна Саксония, за използване в атомни електроцентрали, съобщава изданието. ANF, дъщерно дружество на Framatome в рамките на френската ядрена група EDF, осъществява съвместно предприятие с "Росатом" за производство на горивни елементи за руски реактори тип ВВЕР на площадката в Линген - ход, който се счита за "особено спорен", отбелязва вестникът.

Франкфуртер Алгемайне Цайтунг (FAZ) цитира министъра на околната среда на Долна Саксония, който критикува силната зависимост от руския уран: "Бизнес отношенията с "подпалвача на войната" Путин трябва да се избягват, особено в чувствителния ядрен сектор". Майер също така призова Европейския съюз да наложи санкции върху вноса на руски уран, допълва FAZ.

Междувременно Bild съобщава, че Германия внася ядрена енергия "както никога досега", позовавайки се на нови данни на Федералната агенция за мрежите, според които през 2024 г. Германия е внесла 17 300 гигаватчаса (ГВтч) ядрена енергия в сравнение с 4 500 ГВтч през 2022 г., когато все още работеха последните ѝ три атомни електроцентрали.

FAZ помества цитат от Давид Щаделман, икономист от Университета в Байройт: "Прекратяването на ядрената енергетика доведе до загуба на богатство, но въпреки това ядрената енергия се внася от Франция... Това е все едно да затвориш автомобилни заводи и да внасяш автомобили от Франция."

В други германски новини Deutsche Welle съобщава, че възобновяемата енергия съставлява 59% от общото производство на електроенергия в страната през 2024 г., в сравнение с 56% през 2023 г., като вятърната енергия допринася за 31,9%, а слънчевата - за 14,7%. Междувременно лигнитните въглища са допринесли с 16,4%, газът - с 13,2%, а "каменните" въглища (антрацит) - с 6,3%

И накрая, в. "Гардиън" публикува новина под заглавие: "Те са чули толкова много грешна информация": Продажба на термопомпи през политическото разделение в Германия".