Въпреки усилията на Европа да спре да подкрепя военните усилия на Русия, като купува нейните изкопаеми горива, през миналата година Европа е закупила рекордно количество втечнен природен газ (LNG) от Русия, съобщава Guardian.

Според анализатори на Rystad Energy миналата година в европейските пристанища са акостирали кораби, превозващи 17,8 млн. тона руски втечнен природен газ, което е с над 2 млн. тона повече от 2023 г., се казва в статията. Това означава, че Русия е изпреварила Катар като втория по големина доставчик на втечнен природен газ за Европа след САЩ, се допълва в статията.

Вестникът обяснява, че макар Европа да е ограничила доставките на тръбопроводен газ от Русия, тя не е изградила достатъчно възобновяеми енергийни източници и други алтернативни енергийни източници, за да прекрати изцяло зависимостта си от руския газ.

Втечненият природен газ от Русия продължава да постъпва в германската мрежа, като държавната енергийна компания Sefe играе ключова роля във вноса му в ЕС, съобщава Tagesspiegel Background. През 2024 г. Sefe - бивша част от руския Газпром - внесе рекордни количества руски втечнен природен газ през френското пристанище Дюнкерк, въпреки целта на ЕС да ограничи търговията с руски втечнен природен газ. Sefe отрича директни продажби на руски втечнен природен газ на Германия.

В статията се подчертават трудностите при проследяването на произхода на газа, които енергийният експерт Георг Закман оприличава на това, че европейският газов пазар функционира като "голям басейн".

Украинската неправителствена организация Razom We Stand призова за пълно ембарго на руския газ, критикувайки ограничените мерки на ЕС. Въпреки това доставките на руски втечнен природен газ през европейски пристанища ще бъдат прекратени на 25 март тази година, когато влиза в сила забраната на ЕС за претоварване.

Освен това Handelsblatt съобщава, че голямата зависимост на Германия от втечнен природен газ от САЩ предизвиква безпокойство сред експертите и политиците, които се опасяват, че бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп може да използва тази зависимост, за да окаже натиск върху Германия и други държави. Миналата година 86% от втечнения природен газ, внесен в Германия, е от САЩ, отбелязва изданието.

Огромната част от целия природен газ, консумиран в Германия, обаче идва по тръбопровод от Норвегия, която миналата година е осигурила 48% от нуждите на страната от газ, допълва изданието. Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) съобщава, че германската газова асоциация предупреждава "срещу зависимостта от Норвегия". В интервю за FAZ Тим Келер, управляващ директор на Асоциацията на газовата и водородната индустрия, предупреждава, че Германия "не е подготвена за провал на тази линия за доставки", като дава за пример саботажа на "Северен поток".

Междувременно министър-председателят на Словакия Роберт Фицо заяви, че е готов да "въведе сурови реципрочни мерки" срещу Украйна, ако тя продължи да блокира подаването на руски газ към ЕС, според Politico.

Въпреки че ЕС твърди, че решението на Украйна не е предизвикало недостиг или скок на цените, правителството на Фико твърди, че ще пропусне до 500 млн. евро от транзитните такси, които преди това е печелило от изпомпването на газа към съседните страни, се обяснява в статията.

И накрая, Ройтерс съобщава, че румънското подразделение на австрийската енергийна компания OMV е сключило сделка за доставка на газ на германската комунална компания Uniper от нейния черноморски проект от 2027 г.