Земята с най-горещата година в историята си през 2024 г., а скокът показва, че е преодолян ключов праг
Отбелязва се преминаването на границата 1,5C - дългосрочната цел, под която държавите се съгласиха да ограничат затоплянето в рамките на Парижкото споразумение
През 2024 г. Земята е достигнала най-горещата си година в историята, сочат данни на климатичната служба "Коперник" на Европейската комисия, британската метеорологична служба и японската метеорологична агенция, съобщава Асошиейтед прес.
Още по темата
- Възходът на китайския Синдзян като въглищен център подкопава целите на страната за климата
- Международният съд в Хага: Няколко страни носят основната вина за 'климатичната криза"
- Медии: САЩ предадоха лидерството си в областта на климата и светът вече страда от това
- Моргън Стенли е поредната банка, напуснала групата по въпросите на климата
В статията се казва, че анализаторите са стигнали до заключението, че миналата година средната глобална температура на повърхността е била с повече от 1,5C над прединдустриалната базова стойност, използвана за измерване на глобалното затопляне, като различните служби са стигнали до стойности между 1,53C и 1,6C затопляне.
Изданието отбелязва значението на преминаването на цифрата 1,5C, тъй като това е част от дългосрочната цел, която държавите се съгласиха да ограничат затоплянето в рамките на Парижкото споразумение.
Въпреки това, "учените побързаха да изтъкнат, че целта от 1,5C е за дългосрочно затопляне, което сега се определя като средна стойност за 20 години", допълва изданието, като отбелязва, че дългосрочното затопляне от прединдустриалните времена насам е 1,3C. (Прочетете повече за границата от 1,5C в Carbon Brief.)
Politico цитира изследователи, според които човечеството е "опасно близо" и "на ръба" на целта от 1,5C, като всяка година през последното десетилетие е една от 10-те най-топли години в историята. Въпреки че естественият метеорологичен феномен Ел Ниньо е допринесъл за по-високите температури през миналата година, учените са категорични, че основната причина за това е изменението на климата, причинено от човека, главно в резултат на изгарянето на изкопаеми горива, се казва още в статията.
BBC News цитира сътрудника на Carbon Brief в областта на науката за климата д-р Зик Хаусфатер, който отбелязва: "Всяка десета от градуса е от значение, а въздействието върху климата се влошава прогресивно, колкото повече се затопляме.
Според "Файненшъл таймс" директорът на "Коперник" Карло Буонтемпо е отбелязал, че климатичните катастрофи през миналата година не са били статистически аномалии, а ясно свързани с изменението на климата. Вестникът допълва, че нарастващата заплаха от изменението на климата идва в момент, когато бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп е готов да оттегли страната си от Парижкото споразумение, а различни големи предприятия оттеглят своите ангажименти в областта на климата. (Очаквайте репортажа на Carbon Brief за глобалните температури за 2024 г. по-късно днес, когато другите големи набори от данни от наблюдения ще публикуват своите резултати).
Междувременно в статия в Conversation се отбелязва, че 2024 г. е била и най-топлата година, измервана някога за световния океан. "По-топъл океан означава повишено изпарение, което от своя страна води до по-силни дъждове в някои райони и суши в други. Той може да засили ураганите и проливните дъждове", се казва в статията.