Европа през 2018: катастрофални жеги, студ, наводнения и суша (видео)
Авторитетният ТВ канал Евронюз публикува видео, показващо как са се променяли температурните анималии на континента през 2018 година
2018 г. беше най-екстремната година по брой необичайни метеорологични събития в Европа.
Още по темата
-Рекордни температури и валежи, регистрирани на континента
-Ние сме "последното поколение, което би могло с действия да повлияе на климатичните промени", предупреждава глобалната организация
-Учените призовават глобалната температура да не се покачва с повече от 1.5С над прединдустриалните нива
Европа е един континент, който стана свидетел на необичайно време през 2018 г. След няколко месеца на изключително студено време, последва жега и суша през пролетта и лятото, а температурите бяха доста над средните в по-голямата част от северните и западните райони.
2018 г., беше година на крайности на времето.
Между май и юли Скандинавия имаше най-сухия си и най-топъл период.
-Най-високите температури, някога регистрирани в Полярния кръг. Във Финландия, Хелзинки-Вантаа, фигурира имаше 25 последователни дни с мексимална температура над 25ºC.
Беше изключително топло и в Обединеното кралство и Ирландия, а горски пожари преминаха през Швеция, изгаряйки 25 000 хектара земя.
Гърция изживя най-смъртоносния си пожарен сезон за последното десетилетие, а през септември посрещна и рядкото явление "Медикейн" - средиземноморски "ураган".
Будапеща видя своята емблематична река Дунав с рекордно ниски нива.
През февруари Южна Франция беше покрита от 30 сантиметров сняг, необичайно много за тези места, а Естония преживя втория си по сила студен период в историята на измерванията.
Същевременно на Балканите имахме много мека зима, първата по наднормени температури от 2007 насам, а най-студеният зимен ден беше на...1 Март.
В края на септември невиждани порои причиниха разрушения и смъртта на 8 човека в Испания, Малага, Алмерия и Мурсия.
На видеото можете да видите и летните температури у нас през април и последвалата влажна първа половина на лятото.
Как отличава 2018 от предишните години?
И преди е имало много извънредни метеорологични събития: но времето и климатът са две различни неща. Това недвусмислен знак ли е, че климатът се е променил?
Има ли начин да се върнем назад или трябва да свикнем да живеем със студени зими, топлинни вълни и наводнения, в зависимост от това къде живеем? Това ли е най-лошата година досега?
"Това беше като будилник, звънец за събуждане", казва професор Соня Сеневиратне от Института за атмосферни и климатични науки към ETH Цюрих, която в своята работа анализира крайностите в климата.
"В други години имаше екстремни събития, но може би това, което беше различно тази година, е, че наистина засегна повече Европа и Съединените щати", каза тя.
Д-р Фридерик Ото, действащ директор на Института за промяна на околната среда в Оксфордския университет във Великобритания, изследва екстремните метеорологични явления като суша, топлинни вълни и силни валежи.
"Мисля, че в Европа тази година най-сетне стана ясно че изменението на климата всъщност е нещо, което се случва сега и тук в нашия двор", казва той.
"Видяхме, че това не е нещо, което е проблем в бъдеще или на други региони, само за хората в развиващите се страни, но и за нас."
Миналата година беше четвъртата най-топла година, след с 2015, 2016 и 2017 г., според Световната метеорологична организация.
"Това (2018 г.) беше поредната година, в която влиянието на изменението на климата върху времето беше наистина очевидно", казва Ото.
Тогава е климатът от 2018 г. е "новият нормален" - екстремните явления, с които трябва да свикваме?
Беше ли годината необичайна и колко, в сравнение с последните години? Не и за Ото, който също работи с Междуправителствената група по изменение на климата.
"Не е необичайно, като се има предвид, че живеем в свят, където климатичните промени съществуват и вече имат отражение", смята той.
"Ние открихме в нашето изследване на топлинните вълни в Европа, които са както в Дъблин, Дания и Осло, така и в други региони по време на различни периоди от годината. Това не беше толкова рядко събитие, и средно може да се случи на всеки седем години. Но в далечния север, в области като Финландия, това е много рядко. Много високата температура беше изключителна дори в света на климатичните промени.", завършва той.
Очаквайте втората част на материала за екстремните климатични явления през миналата година и реалистична ли е поставената цел за ограничаване на затоплянето с 1.5 или дори 2 градуса.