САЩ са сред група богати държави, харчещи огромни средства за недоказани "решения за климата"
Няколко основни замърсители са отпуснали почти 30 млрд. долара под формата на субсидии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид
Още по темата
Според нов доклад на Oil Change International (OCI), публикуван в Гардиън, правителствата на "шепа богати държави, които замърсяват околната среда", са отпуснали почти 30 млрд. долара под формата на субсидии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид (CCS) и изкопаем водород, като "стотици милиарди могат да бъдат спечелени чрез нови стимули".
Въпреки това, пише вестникът, технологиите са недоказани и "рискуват допълнително да забавят прехода от изкопаеми горива. Той продължава: "Към днешна дата Европейският съюз (ЕС) и само четири държави - САЩ, Норвегия, Канада и Нидерландия, получават 95 % от публичните средства за CCS и водород.
Според OCI САЩ са похарчили най-много пари на данъкоплатците - около 12 млрд. долара под формата на преки субсидии, а гиганти в областта на изкопаемите горива като Exxon се надяват да получат още милиарди през следващите години.
Вестникът цитира Харджит Сингх - директор по глобалните ангажименти на Инициативата за неразпространение на Договора за изкопаемите горива, който нарича субсидиите "колосално прахосване на пари". Въпреки това той добавя, че "поддръжниците твърдят, че са необходими повече инвестиции в разработването на технологии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид и водород, за да могат те да помогнат за постигането на глобалните цели за климата, договорени в рамките на Парижките споразумения".
Отделно от това Guardian съобщава за това как Exxon "преследва" тези субсидии в САЩ.
В други новини от САЩ BBC News съобщава, че вицепрезидентът на САЩ Камала Харис "защити промяната на мнението си по ключови въпроси в първото си интервю, откакто се включи в президентската надпревара" в предварително записано интервю с кандидата за президент Тим Уолц.
Според изданието Харис "посочи усилията си за справяне с изменението на климата и подкрепата за Зеления нов курс - предложение на Демократическата партия за намаляване на зависимостта от изкопаемите горива - като нещо, което остава непоклатима ценност, когато беше притисната за промяната на политическите си позиции".
Тя продължава: "Г-жа Харис не обясни обрата си по отношение на забраната на фракинга - техника за извличане на газ и нефт от шистови скали, използвана от индустрия, която е особено силна в щата Пенсилвания, където се води битката."
Междувременно Ройтерс съобщава, че администрацията на Байдън е финализирала план за разширяване на използването на слънчева енергия във федералните земи в 11 западни щата.
В новинарския бюлетин се казва: "Белият дом иска да ускори одобряването на проекти, вариращи от пренос на електроенергия до вятърни и слънчеви паркове, тъй като се стреми да декарбонизира енергийния сектор за борба с изменението на климата и е нетърпелив да изтъкне програмата си "Инвестиране в Америка" преди президентските избори през ноември."
The Hill съобщава, че в рамките на плана Бюрото за управление на земите е определило 31 млн. акра държавна земя с потенциал за развитие на слънчева енергия. А Ройтерс съобщава, че "Доналд Тръмп ще отмени много от правилата за чиста енергия на президента Джо Байдън, като същевременно ще ускори одобряването на електроцентрали, за да се отговори на нарастващите нужди на страната от електроенергия, заяви в четвъртък президентската кампания на републиканеца".