Светът е на крачка от няколко опасни климатични "точки на пречупване"
След като критичната точка бъде премината, разрушаването на системата е самоподдържащо се
Ново изследване предупреждава, че досегашното глобално затопляне е довело света до ръба на множество "критични точки", съобщава Guardian.
Още по темата
Прегледът на повече от 200 проучвания показва, че пет критични точки може би вече са преминали поради затоплянето с 1,1 С, се казва в статията, включително сриването на ледената покривка на Гренландия, спирането на "ключово течение в северната част на Атлантическия океан" и рязкото размразяване на богатата на въглерод вечна замръзналост.
В доклада се добавя: "При затопляне от 1,5 °C, което е минималното очаквано повишение, четири от петте критични точки се превръщат от възможни във вероятни, се казва в анализа.
Също така при 1,5 °C стават възможни още пет критични точки, включително промени в обширни северни гори и загуба на почти всички планински ледници."
BBC News обяснява концепцията за повратните точки, като отбелязва, че "след като критичната точка бъде премината - или "преобърната" - разрушаването на системата е самоподдържащо се, така че ще продължи, дори ако няма по-нататъшно затопляне".
Новото изследване се основава на документ от 2008 г., в който са очертани девет потенциални критични точки, пише New Scientist. В него се добавя: "Броят на повратните точки също се увеличи до 16. Добавени са някои нови - включително промени в Лабрадорско море, част от Северния Атлантически океан, които биха могли да доведат до охлаждане на Европа - докато други са отпаднали, като например загубата на арктическия морски лед, тъй като вече не се счита, че той има динамика на критична точка."
Водещият автор д-р Дейвид Армстронг Маккей заявява пред New York Times, че проучването "наистина предоставя силна научна подкрепа за бързото намаляване на емисиите в съответствие с Парижкото споразумение".
Той отбелязва, че ограничаването на затоплянето до 1,5C "не гарантира, че няма да видим критични точки... но намалява вероятността". Ройтерс и Индипендънт също публикуват материала, а Carbon Brief - всички подробности за проучването.