За първи път след прекратяването на програмите за субсидиране на възобновяемите енергийни източници Германия е изключила повече наземни вятърни паркове, отколкото е добавила, съобщава Bloomberg.

Материалът обяснява, че от януари до юни 277 вятърни ферми са били изключени, а 250 са били добавени.

Въпреки това Германия все пак е успяла да добави 900 мегавата (MW) мощности, тъй като новите турбини "могат да генерират пет пъти повече електроенергия от тези, построени преди 20 години", отбелязва изданието. В него се казва също, че въпреки че вятърната енергия в Германия представлява 62 гигавата (GW) от производството на електроенергия, този дял все още е много малък от целта на страната за 115 GW до 2030 г.

Изданието посочва, че повечето германски наземни вятърни паркове са получили субсидии под формата на гарантирана премия за киловатчас, но тези плащания приключват след 20 години. Освен това Berliner Zeitung цитира председателя на Германската асоциация за вятърна енергия Бърбел Хайдебрук, който обяснява, че много строителни проекти не са могли да бъдат завършени поради силните ветрове през април и логистичните проблеми, причинени от затварянето на магистралата.

В прессъобщението се цитират думите на Хайдебрук: "Все още виждаме голяма нужда от действия за ускоряване на определянето на земите и намаляване на пречките за изпълнение [за изграждането на вятърни турбини]."

Освен това, в друга статия на Bloomberg се подчертава, че според проектозакон за бюджета, одобрен тази седмица, от януари 2025 г. плащанията за средни и големи проекти за възобновяема енергия в Германия ще бъдат отменени, ако цените на електроенергията паднат под нулата. В друга статия на Блумбърг се казва, че "германската електроенергия за година напред се търгува близо до най-ниското ниво от три месеца насам, тъй като възобновяемата енергия залива пазара, а промишленото търсене се възстановява бавно".

Междувременно Die Zeit съобщава, че Европейският съюз е одобрил искането на Германия за отпускане на допълнителни 2 млрд. евро от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС, с което общият размер на безвъзмездните средства от фондовете на ЕС за енергийния преход на Германия достига 30 млрд. евро. Вестникът обяснява, че това финансиране е предназначено за инвестиции в енергийно ефективни жилищни сгради, закупуване на превозни средства с нулеви емисии, обществена мрежа за зареждане и цифрово внедряване на водородна инфраструктура.

Table.Media съобщава, че германската екологична организация Deutsche Umwelthilfe съди германското правителство за това, че "не е представило навреме годишния си доклад за действията в областта на климата", като допълва, че той е "важен инструмент за контрол", задължен от Закона за изменението на климата на страната.

Накрая, Ройтерс публикува статия със заглавие: "Как Германия се стреми да постигне нулево нетно потребление на енергия, без да разбива банката". В нея се казва: "Германия е изправена пред трудности при намирането на начини да плати за усилията си да стане неутрална по отношение на климата до 2045 г., като се имат предвид настоящите строги бюджетни ограничения на страната. В сряда германският кабинет прие бюджета си за 2025 г. след месеци на спорове, но това остави 17 млрд. евро (18,6 млрд. долара) разлика между планираните разходи и приходите, която все още трябва да бъде покрита.

Подобен недостиг на средства ще затрудни скъпоструващата задача за преминаване на промишлеността и селското стопанство към ниски или нулеви емисии и може да подкопае някои от енергийните проекти на коалиционното правителство. Разходите за енергийния преход, включително електрификацията, поглъщането на въглеродни емисии и възобновяемия водород, са трудни за изчисляване, но ще достигнат ниски трилиони евро."