The Times съобщава, че 11 души и повече от 250 000 животни са загинали в екстремни горещини в Южна Корея, тъй като в Азия продължават да се наблюдават рекордни температури.

Той добавя: "Рязкото покачване на температурите през юли последва най-горещия юни в Южна Корея, като броят на дните с гореща вълна беше четири пъти по-голям от средния. Китай и Япония отбелязаха рекордни средни стойности за юли. Температурите в Япония са били с 2,16 °C по-високи от средните, което е най-горещото от началото на записите през 1898 г. Повече от 36 000 души в страната са били откарани в болница с топлинен удар, а най-малко 123 души са починали от горещините само в Токио."

The Korea Times казва: "Интензивна гореща вълна обхвана страната от края на миналия месец след края на дъждовния сезон на мусоните, а сегашната гореща вълна се очаква да продължи поне още 10 дни, съобщи [националната] метеорологична агенция."

Сингапурският вестник Straits Times съобщава: "За да се предотвратят повече заболявания и смъртни случаи, свързани с горещините, южнокорейският министър-председател Хан Дук Су нареди на вътрешното министерство да поеме отговорността за междуведомствените усилия, свързани с горещата вълна, [обявявайки] бюджет от 15 млрд. вона (11 млн. долара) за мерки срещу горещините, като например раздаване на чадъри, електрически вентилатори и солни добавки."

Вестникът добавя: "Голям брой прасета, които са уязвими от горещините, умряха. В Чеджу, където през последния месец са умрели повече от 800 прасета, органите по животновъдство, отговарящи за ценния вид черни прасета, произхождащи от Чеджу, проверяват температурата на животните два пъти дневно и ги охлаждат с вентилатори и климатици."

Междувременно в градовете в Източен Китай се наблюдават необичайно високи температури, които вероятно ще се задържат до 10 дни, съобщава Ройтерс.

Според агенция Блумбърг Шанхай и съседните му градове "следят отблизо горещините, за да осигурят доставки на електроенергия" това лято, а властите "предупредиха оризопроизводителите в Дзянси и производителите на тропически плодове във Фудзиен да защитят посевите си от изгарящите условия". Изданието добавя, че екстремните метеорологични явления в Китай са "по-чести и по-интензивни" поради изменението на климата.

В неделя Министерството на извънредните ситуации на Китай "призова властите да останат нащрек срещу наводнения, тъй като според прогнозите значителните валежи ще продължат в някои райони и през следващите дни", съобщава държавната информационна агенция Синхуа.

Базираният в Хонконг вестник South China Morning Post съобщава, че сега Китай е "поставен на ново изпитание от по-неочаквани и жестоки епизоди на екстремни метеорологични условия", които се засилват от изменението на климата.