ЕС: Китай да се ангажира с целите за възобновяема енергия и намаляването на емисиите на метан
Разговорите се проведоха в момент, когато напрежението между двете страни се засили след решението на ЕС да започне проверка на китайските субсидии за производството на електрически превозни средства
Ръководителят на енергийния отдел на ЕС призовава Китай да се ангажира с целта за възобновяема енергия и ангажимента за намаляване на емисиите на метан
Още по темата
- Рекорден скок в концентрацията на метан в атмосферата
- Четиридесет държави ще представят планове за борба с метана на срещата на върха на ООН
- Ще слагат "метанови блокери" на британските крави, за да се намалят въглеродните емисии
- Повишаването на метана може да е знак, че климатът на Земята е на път към "терминален стадий"
Европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон "призова Китай да се ангажира с цели за възобновяема енергия и намаляване на метана" по време на разговорите с ръководителя на Китайската национална енергийна администрация (NEA).
Съобщението е на Ройтерс. Допълва се, че Симсън не е призовала изрично Китай да предприеме по-амбициозни стъпки за намаляване на въглеродните си емисии.
Разговорите се проведоха в момент, когато напрежението между двете страни се засили след решението на ЕС да започне проверка на китайските субсидии за производството на електрически превозни средства (ЕПС), отбелязва информационната агенция.
В четвъртък Симсън заяви, че "не е взето официално решение" за започване на разследване на ЕС относно субсидиите на Китай за вятърната индустрия, съобщава агенция Франс прес.
Междувременно агенция Блумбърг съобщава, че китайските компании CATL и BYD увеличават дела си на американския и европейския пазар на батерии за електромобили и представляват половината от световните обеми.
Отделно от това Bloomberg публикува откъс от новата книга на старши репортера Акшат Рати "Климатичен капитализъм", в който се обръща внимание на "доминацията" на Китай на пазара на батерии.
Los Angeles Times публикува коментар на Алекс Уанг, професор в Юридическия факултет на Калифорнийския университет, в който се казва, че сътрудничеството между Калифорния и Китай в областта на климата може да доведе до това "всяка страна да подтиква другата да се справя по-добре с метана и други климатични проблеми".
На друго място New York Times пише, че като най-голям вносител на петрол от Саудитска Арабия и Иран, Китай е изправен пред рискове, ако конфликтът в Израел и Газа се разшири.
Ройтерс съобщава, че китайска рафинерия "води преговори" за закупуване на 10% дял в петролния гигант Saudi Aramco. В статия на S&P Global се казва, че Китай е преминал от предоставяне на "евтини заеми" на африканските държави към "инвестиции в енергетиката".
China Dialogue съобщава: "Китай би могъл да насочи ранното извеждане от експлоатация на въглищните електроцентрали в страните от BRI [инициативата "пояс и път"] и да използва публично-частни партньорства за стимулиране на възобновяемите енергийни източници, твърдят експерти."
На друго място китайският енергиен сайт China Energy Net помества коментар на Лиу Тао, директор на отдела за въглища в NEA, в който се казва, че неговият отдел ще ускори "чистото и ефективно използване на въглищата", включително чрез "чисто развитие на въглищните ресурси" и "интегриране на въглищната индустрия с новите енергийни източници".