Монголия се стреми да увеличи износа на въглища за Китай с нова железопътна връзка
Монголия е четвъртият по големина доставчик на въглища за Китай
Монголия планира да "окаже натиск върху Китай да одобри" трансгранична железопътна връзка, която би могла да стимулира "вече нарастващата търговия с въглища между двете страни", съобщава Bloomberg.
Още по темата
- Възходът на китайския Синдзян като въглищен център подкопава целите на страната за климата
- Китай увеличава преднината си спрямо Индия във вноса на въглища
- Новият капацитет за съхранение на енергия в Китай надхвърля 70 GW
- Китай налага 15% мита върху въглищата и втечнения природен газ в отговор на тарифите на Тръмп
Монголия, която е четвъртият по големина доставчик на въглища за Китай, ще се стреми към сделка, която да обхваща "споразумения за продажба и покупка на въглища", допълва изданието.
Вносът на въглища в Китай през миналата година е нараснал с 14% на годишна база, удвоявайки се спрямо нивата от 2022 г. до рекордните 542 млн. тона, съобщава информационното издание за индустрията China Energy Network.
Междувременно Китай отбеляза "голям скок" в издаването на сертификати за зелена електроенергия през миналата година, тъй като положи "допълнителни усилия... за подобряване на взаимното признаване на [такива] сертификати" с Европа, съобщава държавният вестник China Daily.
Китайските марки за електрически превозни средства (ЕПС) са си поставили амбициозни цели за продажбите през тази година, като някои от тях "очакват над 100 % ръст на годишна база", отбелязва подкрепяният от държавата вестник Global Times. Инсталираният капацитет на новите системи за съхранение на енергия в Китай "за първи път надхвърли този на помпените системи за съхранение" през 2024 г., пише China Daily.
Тим Дайс, анализатор на енергийния пазар, пише в коментар за базирания в Хонконг вестник South China Morning Post (SCMP), че "фокусът върху капацитета за съхранение на енергия ще помогне на Пекин да постигне целите в областта на климата".
China News Network пише, че проектите за слънчева енергия са превърнали районите, пострадали от въгледобива, "от безполезна земя в златни планини".