Индия се готви за най-големия недостиг на електроенергия от 14 години през юни тази година, вследствие на спад в производството на електроенергия от ВЕЦ. и забавяне на пускането в експлоатация на 3,6 гигавата (GW) нови електроцентрали на въглища, съобщава Ройтерс, като се позовава на правителствени служители.

Органът за планиране на електроенергийния сектор на страната прогнозира пиков недостиг от 14 GW през юни в нощните часове, когато слънчевите мощности са изключени като "най-лош сценарий", добавя информационната агенция.

Според тинк-танка Ember през първото тримесечие на 2024 г. производството на електроенергия от въглища и емисиите в енергийния сектор на Индия "достигат рекордни стойности" от съответно 338 тераватчаса (TWh) и 316 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид (MtCO2e), съобщава друг материал на Ройтерс.

Продължителната гореща вълна в по-голямата част от страната "вероятно е довела до още по-високо производство на електроенергия от въглища от март насам, тъй като енергийните компании се опитват да предотвратят прекъсвания по време на провеждащите се общи избори", продължава докладът.

В областта на енергетиката посланикът на САЩ в Индия Ерик Гарсети предизвика полемика със забележките си, че "[Индия] купува руски петрол, защото ние [САЩ] искахме някой да купува руски петрол на пределна цена", съобщава печатът.

Доставките на руски суров петрол и по-ниските международни цени на петрола помогнаха на страната да спести над 25 млрд. долара в чуждестранна валута през 2023-24 г. в сравнение с 2022-23 г., според анализ на правителствени данни в Hindustan Times.

Economic Times съобщава, че държавните петролни и газови компании "са съкратили 15 700 работни места, или 14% от работната си сила, за шест години, дори когато приходите им са се увеличили почти двойно". The Times of India съобщава, че "всички политически партии" са били "на път да ухажват" хиляди неофициални миньори на въглища в област Асансол в Западна Бенгалия.

Междувременно "Down to Earth" публикува проучване, според което "цената на постепенния отказ от въглищата" в Индия и Китай в съответствие с целите на Парижкото споразумение е "над 2 трлн. долара".