Индия увеличава капацитета на въглищните електроцентрали, за да избегне режим на тока
Страната планира да добави 17 гигавата (GW) нови мощности за производство на електроенергия от въглища
Индия планира да добави 17 гигавата (GW) нови мощности за производство на електроенергия от въглища през следващите 16 месеца - най-бързият темп през последните години - за да избегне прекъсвания на електрозахранването поради "рекордно нарасналото" търсене на електроенергия, съобщава Ройтерс.
Още по темата
От тях близо 3 GW ще бъдат добавени през следващите четири месеца, според вътрешни правителствени документи, с които се е запознала информационната агенция.
Агенцията цитира двама правителствени служители, които не желаят да бъдат назовани: "Сега сме моделирали сценарий, при който мусоните са под нормата и съответно се наблюдава рязък скок в търсенето, какъвто имаше през август-октомври тази година."
В доклада се казва, че те са добавили, че Ню Делхи "е започнал преглед на 38 въглищни централи, чието строителство се бави от години" и че правителството се подготвя да разреши "забавянията", свързани с оборудването и придобиването на земя.
Според материала министърът на енергетиката на Индия РК Сингх "призова частните компании да създадат нови мощности за производство на електроенергия от въглища, за да посрещнат нощното търсене, и им осигури финансова помощ" за първи път от десетилетие насам.
Статията отбелязва, че разширяването на дейността идва преди стъпките на Франция и САЩ за ограничаване на частните инвестиции във въглища по време на COP28.
В същото време индийското министерство на мините стартира в сряда първия в страната търг за добив на критични полезни изкопаеми - 20 блока от общо 100, според друга статия на Ройтерс.
Държавната минна компания Coal India и Националната корпорация за топлинна енергия наблюдават литиеви активи в Австралия, като се очаква придобиването на литиеви блокове в Австралия и Аржентина да бъде обявено "до месец-два", се казва в историята.
Отделно от това, в. "Хинду" съобщава, че от всички индийски щати, произвеждащи електроенергия, само в два - Карнатака и Химачал Прадеш - делът на нисковъглеродната енергия е по-висок от този на изкопаемите горива.