Джан Дзюн, постоянният представител на Китай в ООН, е заявил, че Китай е "решителен участник в решаването на проблемите на климата, което рязко контрастира с някои западни страни, които се занимават с празни приказки", съобщава държавната информационна служба China News.

Той е цитиран да казва, че концепцията за "общи, но диференцирани отговорности" се заобикаля или дори отменя от развитите страни, които поставят "нереалистични изисквания" към развиващите се страни.

Държавната информационна агенция Синхуа публикува становище на д-р Султан Ахмед Ал Джабер, кандидат за председател на COP28, в което той заявява, че Китай ще "играе ключова роля в осъществяването на програмата [на COP28]".

Друга статия на China News отразява коментарите на говорителя на китайското външно министерство Уанг Уенбин, че Китай е "изпълнител", когато става въпрос за управлението на климата. 

Междувременно изданието за новини в областта на енергетиката "Power Technology" отразява забележките на Арвеа Марини, "консултант към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата", според която сътрудничеството в областта на климата се намира в "решаващ или преломен" момент и ЕС и Китай трябва да си сътрудничат, за да "ускорят енергийния преход".

Bloomberg отбелязва, че ЕС е в процес на укрепване на сътрудничеството с Демократична република Конго и Замбия за засилване на вътрешното производство на критични материали, тъй като "се бори с Китай за осигуряване на основни ресурси за екологичния и цифровия сектор".

Nikkei Asia твърди, че Китай е "увеличил квотата си за производство на редкоземни метали за 2023 г. с 14 % в сравнение с предходната година... в ход, целящ да подкрепи процъфтяващия сектор на електрическите превозни средства". Financial Times помества статия със заглавие: "Какво ще означава "пикът на петрола" за Китай".

 В други новини от Китай, Министерството на екологията и околната среда (МЕОС) и Националното статистическо бюро подписаха "рамково споразумение за сътрудничество в областта на статистиката и отчитането на въглеродните емисии", съобщава китайският финансов портал Yicai. Подкрепяният от Комунистическата партия вестник People's Daily заявява, че в цялата страна ще бъде избрана група от "пилотни градове, адаптирани към климата", за да се "проучат пътищата и моделите за изграждане на градове, адаптирани към климата".

Накрая, Ройтерс съобщава, че Китай "очаква да даде зелена светлина на шест до осем нови ядрени енергоблока годишно в обозримо бъдеще".