Коя е най-голямата пустиня на Земята?
Не бъдете сигурни, че знаете верния отговор.
Наглед доста прост въпрос, но почти всички, които отговарят, при това без колебание, назовават пустинята Сахара. Грешен отговор.
Още по темата
На първо място, необходимо е да посочим определението на самата дума "пустиня".
Пустинята е суха област, която получава по-малко от 250 мм валежи годишно. Валежите могат да са всякакви форми на вода, независимо дали са сняг, дъжд, роса, скреж или мъгла. В допълнение, една от характеристиките на пустинята - преобладаващата загуба на вода чрез изпарение, надвишаваща постъпващата влага под формата на валежи от всякакъв тип. Логично, при достатъчно малко валеж, след определена точка намалява и изпарението, тъй като вече просто няма какво да се изпарява: Влажността на въздуха в определени периоди, както в горещите пустини, така и в арктическите, често е екстремно ниска.
Прилагайки всички тези критерии, откриваме, че най-голямата пустиня в света е Антарктическата пустиня. Площта и е 13,8 милиона квадратни километра (за сравнение: територията на Сахара е "само" 9,1 милиона квадратни километра).
>>>Вижте снимки от двете "конкурентки", където едва ли бихте искали да живеете>>>
Годишният валеж в пустинята на Антарктика е по-малък от 51 мм. Въпреки това малко число, в региона има чести бури, като скоростта на вятъра може да достигне 320 км / ч.
Известната пустиня Сахара, която най-често се нарича най-голямата пустиня в света, е включена в Книгата на рекордите на Гинес като най-голямата гореща пустиня на Земята. Докато Антарктическата пустиня всъщност е най-голямата пустинна зона на нашата планета.