Логика: евентуална оставка на Борис Джонсън ще застраши борбата с климатичните промени
Оттеглянето му можело да означава отслабване на фокуса на правителството върху намаляването на емисиите
В статия за Bloomberg се разглежда какво би означавало за действията на Обединеното кралство в областта на климата, ако министър-председателят Борис Джонсън загуби поста си.
Още по темата
Материалът твърди, че това "може да означава отслабване на фокуса на правителството на Обединеното кралство върху намаляването на емисиите, които затоплят планетата".
Статията продължава: "Малцина, ако изобщо има такива, от потенциалните му наследници, са показали, че искат да ускорят прехода към по-екологична икономика." Той добавя, че канцлерът Риши Сунак е "фаворит на букмейкърите за наследник на [Джонсън]" и "миналата година се опита да блокира разходите за зелените мерки на Джонсън".
В материала се цитира един експерт, според когото позицията на Сунак по отношение на изменението на климата "може да се влоши [ако бъде избран за министър-председател], но може и значително да се подобри".
Следващият най-вероятният наследник според Блумбърг, външният министър Лиз Тръс, "се е съюзила със скептиците по отношение на нулевите емисии", пише изданието. То допълва, че други претенденти като Майкъл Гоув и Джереми Хънт "са показали по-голям ангажимент за справяне с изменението на климата", но е по-малко вероятно да спечелят гласовете на Консервативната партия.
За "Файненшъл таймс" главният политически коментатор на Обединеното кралство Робърт Шримсли пише под заглавие, в което предполага, че отпадането на Джонсън "няма да промени дневния ред на консерваторите".
Въпреки това той добавя: "Възможно е също така претендентите за лидерство да трябва да се подчинят на нарастващата група, която изисква размиване на зелените данъци и енергийните такси, които подкрепят ангажиментите за нулево нетно потребление.
Макар че никой от сериозните претенденти не е близо до отричането на изменението на климата, настоящият скок на цените на енергията ще бъде използван от онези депутати, които се обявяват за по-бавен преход от изкопаеми горива, като ангажиментите се изместят към края на целта за 2050 г."