Половината от населението на света е пострадало от екстремни горещини това лято
Най-дългата продължителност на екстремните температури, приблизително три месеца, е била преживяна от поне 1,5 млрд. души
Почти половината от населението на света е било изложено на поне 30 дни на екстремни горещини, предизвикани от изменението на климата, между юни и август тази година, сочи ново изследване, за което съобщава Independent.
Още по темата
- "Смазващо": Лятото на 2023 г. е най-горещото, регистрирано някога
- Учен: Какви са причините за екстремните валежи, причинили наводненията по Южното Черноморие?
- Великобритания: Поредна зима потребителите ще получават пари, за да ползват по-малко електроенергия
- Индийският премиер към Запада: Не ни изнасяйте лекции за изменението на климата
Той съобщава: "Над 3,8 млрд. души по света са били подложени на екстремни температури в продължение на повече от месец, а "почти всеки жив човек" - около 98% от света - е бил изложен на екстремни горещини поне веднъж между юни и август 2023 г..
Това показва анализ, публикуван от изследователи от Climate Central.
Най-дългата продължителност на екстремните температури, приблизително три месеца, е била преживяна от поне 1,5 млрд. души, които са били изложени на необичайно високи температури през всеки ден в периода от юни до август, се казва в проучването."
То идва в момент, когато Обединеното кралство се сблъска с необичайни септемврийски горещини през миналата седмица, като BBC News съобщава, че е счупен рекордът за брой последователни дни през септември, в които температурите са надвишавали 30С.
Според анализ на Метрополитен, за който съобщава Ройтерс, четвъртък миналата седмица е бил най-горещият ден в Обединеното кралство досега.