Преди милион години Гренландия не е била покрита от лед
Заключението е направено благодарение на откриването на растителни вкаменелости в проби от лед
Гренландия - "зелена земя" на датски, в наши дни е такава само на име, но ново проучване показва, че обширният арктически остров навремето - вероятно преди около милион години, не е бил покрит с лед, предаде Франс прес.
Още по темата
Това заключение е направено благодарение на откриването на растителни вкаменелости в проби от лед, забравени от десетилетия и открити случайно във фризер в Копенхаген, съобщава Дорте Дал-Йенсен, съавторка на изследването, публикувано в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".
>>>>Виж галерия от снимки от Ледения остров>>>>
"В пробите успяхме да идентифицираме мъх, клонки и идеално запазени цели листа - растителност, срещана на брега в южната част на Гренландия, както и в тундрата или тайгата", казва климатоложката от университета на Копенхаген.
Според изследователите пробите са взети от леда на около километър дълбочина. Макар растителните вкаменелости да не могат да бъдат датирани с точност, изследването на един от изотопите позволява по-прецизна оценка.
"След като измерихме изотопите на водата в леда, установихме, че ледената покривка е останала непокътната през последните около милион години, но преди това Гренландия не е била покрита с лед", Дал-Йенсен.
Ако ледената покривка на Гренландия се разтопи, морското равнище ще се повиши с шест метра. Подобно покачване би поставило в риск повечето крайбрежни градове, включително Ню Йорк и Маями. Поради тази причина учените се стремят да предскажат възможно най-точно реакцията на леда към температурните колебания в резултат на глобалното затопляне.
Разбирането за това как се е променял ледът в Гренландия през различни епохи от съществуването на Земята е много важно за подобен род изследвания.
Новото проучване предоставя най-убедителните доказателства, че Гренландия е по-крехка и уязвима за климатичните промени, отколкото се смяташе досега, и е изложена на сериозен риск от необратимо топене, смятат учените.