Както можете да видите на графиката,  нивата на въглеродния окис(диоксид) показват годишни колебания от около 3 до 5 части на милион (ppm).
Те се дължат главно на фотосинтезата и зимния отоплителен сезон в Северното полукълбо, където живее по-голямата част от човечеството и е съсредоточена по-голямата част от промишления потенциал, но и растителния свят на сушата.

По време на бореалното (северното) лято, растенията фиксират обратно чрез фотосинтезата част от атмосферния диоксид и затова минимумите на нивата се регистрират в края на северната есен, а максимумите - по това време, около месец май.

Както виждате на графиката
, обаче, с всяка следваща година повишението на нивата спрямо същия период е с около 2-3 части на милион, а тазгодишните максимуми са видимо по-високи от миналогодишните с повече, отколкото те - от тези през по-предната година, 2014 с над 4 части, почти 4.5 части на милион.

Перифразирано, това означава, че въпреки всички протоколи, конференции и решения, човечеството не само не намалява, а засилва  емисиите си на  парникови газове.
Със сигурност в следващите седмици и месеци много сайтове  и ресурси ще се "изкажат' по този повод, къде компетентно, къде - никак, но така или иначе фактите са налице.
 

Малко материал за размисъл:

-Догодина нивата на въглероден двуокис със сигурност ще надвишат 410 части на милион и вече няма да падат под 400 части, дори по време на годишния минимум в края на северната есен.

-Сегашните нива са били налице преди повече от два милиона години, ПРЕДИ началото на ледниковите периоди. Казано по друг начин, ледниковите периоди затова и не са започнали по-рано, заради все още наличния "предпазен" диоксид в атмосферата. Едва когато фотосинтезата и изветрянето на скалите са намалили нивата му дотолкова, че да позволят ледения удар над планетата, заледяването се е разпростряло към умерените ширини.

-Нива от около и над 500 части на милион за последно сме имали (или нашата планета) преди 12-15 милиона години.  
Това са нива, които са характерни за Миоцена, период с несравнимо по-топъл климат на планетата. Такива нива, с този годишен прираст, вследствие  емисиите на човечеството, ще достигнем само след около 20 до 30 години, което е плашещо бърз темп.

Следователно, видимото и неподлежащо на съмнение затопляне на климата ще продължи да бъде все по-видимо и неподлежащо на съмнение, но за съжаление все повече ще стават и опасните наводнения, суша, ураганни ветрове и др. неблагоприятни явления.
----------
* - Измерванията се извършват и  на други места, но там, в центъра на Тихия океан и  на няколко километра над повърхността, се смята, че нивата са най-добре хомогенизирани, "разбъркани" в сравнение с тези в близост до големи източници на емисии
ИЗБРАНО