Най-богатите страни в света, включително САЩ и Обединеното кралство, "водят експанзията на изкопаеми горива въпреки ангажиментите си по отношение на климата", пише на първата си страница в. "Гардиън".

В статията се казва, че новите проучвания за нефт и газ през 2024 г. "заплашват да освободят близо 12 млрд. тона емисии, които ще нагряват планетата".

Той продължава: "Новите лицензи за петролни и газови находища, които се предвижда да бъдат издадени в целия свят през тази година, са на път да генерират най-високото ниво на емисии от тези, издадени през 2018 г., тъй като горещините, горските пожари, сушата и наводненията причиняват смърт и разрушения в световен мащаб, според анализ на данните от индустрията, направен от Международния институт за устойчиво развитие (IISD)."

"Класически "петролни държави" като Саудитска Арабия или Русия - които разчитат в голяма степен на приходите от петрол и газ, за да балансират бюджетите си - са подложени на критики за забавяне на действията по отношение на климатичната криза.

Въпреки това някои експерти все по-често смятат, че страни като Обединеното кралство, САЩ, Канада, Норвегия и Австралия са "другите петролни държави", тъй като имат достъп до финансови и технологични ресурси, които биха направили енергийния преход по-малко разрушителен."

Свързана статия на Guardian изследва как САЩ станаха най-голямата държава в света, използваща изкопаеми горива", а друга статия на Guardian задава въпроса: Трябва ли климатичните лицемери да получат етикета "петролни държави"?

Коментарът за Guardian на Теса Хан, изпълнителен директор на Uplift, е озаглавен: "Лесно е да се обвиняват петролните държави - но самопровъзгласили се "климатични лидери" като САЩ и Обединеното кралство са двигатели на кризата."