Глобалното търсене на електроенергия нараства по-бързо от очакваното, твърди МАЕ
Цялото това допълнително търсене затруднява борбата с изменението на климата
В последния си годишен доклад "Световни енергийни перспективи" Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреждава, че търсенето на електроенергия в света нараства по-бързо от очакваното, което затруднява страните да намалят въглеродните емисии, съобщава New York Times.
Още по темата
- Производството от вятърни електроцентрали е вторият по големина източник на електроенергия в Китай
- FT: Китайските електромобили са по-скоро възможност, отколкото заплаха
- Китай ще изгради "нова електроенергийна система" за зелен растеж и енергийна сигурност
- Великобритания: Биоелектроцентрала отделяла четири пъти повече емисии от въглищна ТЕЦ
МАЕ твърди, че през следващото десетилетие светът може да добавя към мрежите еквивалента на годишното търсене на електроенергия в Япония всяка година, което се дължи на търсенето на нови фабрики, електрически превозни средства, климатици и центрове за данни, обяснява вестникът.
"Цялото това допълнително търсене затруднява борбата с изменението на климата", се казва в статията и се добавя: "Преди това агенцията очакваше, че световното потребление на въглища, най-мръсното от изкопаемите горива, ще намалее значително до 2030 г., тъй като ще се увеличи потреблението на вятърна и слънчева енергия. Но тъй като търсенето на електроенергия бързо нараства в места като Китай и Индия, сега се предвижда използването на въглища да намалява по-плавно."
Изданието цитира изпълнителния директор на МАЕ Фатих Бирол, който казва, че светът "навлиза с голяма скорост в ерата на електричеството, която ще определя глобалната енергийна система занапред".
В доклада на МАЕ се посочва, че този преход може да доведе до значително поевтиняване и увеличаване на изкопаемите горива, тъй като страните ще имат достъп до повече нефт, газ и въглища, отколкото е необходимо за стимулиране на икономическия им растеж, пише "Гардиън".
Бирол казва, че докладът потвърждава прогнозата на МАЕ, че световното потребление на изкопаеми горива ще достигне своя връх преди 2030 г. и ще започне трайно да намалява с влизането в сила на политиките за климата, пише вестникът.
Но МАЕ "също така отбеляза високо ниво на несигурност, тъй като конфликти обхващат Близкия изток и Русия, произвеждащи нефт и газ, и тъй като страните, представляващи половината от световното търсене на енергия, имат избори през 2024 г.", казва Ройтерс.
Асошиейтед прес акцентира в репортажа си върху това как глобалното преминаване към електрически превозни средства "е на път да наруши световния пазар на петрол".
Той добавя: "Агенцията заяви, че въз основа на настоящите тенденции и политики и наличието на материали, електромобилите ще достигнат 50% от световните продажби на автомобили през 2030 г."
Си Ен Ен изтъква потенциалното "облекчение" за потребителите от по-ниските цени на енергията, докато Wall Street Journal отбелязва, че "чистите енергийни източници ще нарастват с по-бързи темпове от световното търсене на енергия до края на десетилетието, като в средата на 30-те години ще станат най-големият източник на енергия".